| Sawarekh a întrebat:

Salut, credeti ca imi este sanatatea pentru faptul ca beau in fiecare wekeend?

Uneori beau asa: 2 beri negre, in unele zile beau 2 pahare de vin si o bere neagra, in alte zile beau 1-2 cocktail-uri, etc?

Mi-am facut cumva un ritual, sa ies din monotonie, in fiecare wekeend ( vineri sau sambata, uneori in ambele zile ) mai ies cu prietenii fie la un pub, fie un pic si prin club.

Mentionez ca sport fac constant.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

„Salut, credeti ca imi este sanatatea pentru faptul ca beau in fiecare wekeend?"
Adică cum iti este sanatatea?

| Sawarekh explică (pentru darrio2007):

Sanatatea afectata* am omis, nici nu pot edita...site-ul e cam vechiut.

| darrio2007 a răspuns (pentru Sawarekh):

Aha. Oricum nu are treaba site-ul cu faptul ca mai sari un cuvant cand scrii. Dar se intampla.

| darrio2007 a răspuns (pentru Sawarekh):

Daca nu „sări calul", cum se mai spune, nu iti va fi afectata sanatatea.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cantitatile pe care spui ca le bei, mi se par ok.
Cred ca inca era valabil sfatul ala cu un pahar de vin rosu pe zi, deci nu e chiar daunator alcoolul.
Berea are si ea avantaje.
Combinat cu mancare si sport, cred ca e ok.

| anonimg a răspuns:

Orice tip de alcool distruge celulele creierului; afectează ficatul și inima.
Este adevărat că organismul uman merge spre degradare; dar noi nu trebuie să-l grăbim.

| gabicoo a răspuns:

Ești sănătos tun. Continuă și cât de curând prietenii tăi vor fi serviți cu colivă.

| ioana748 a răspuns:

Pare ca esti om responsabil.
Nu ai de ce sa ti faci probleme ca bei o berica, doua, din cand in cand.
Toate cele bune,

| Sawarekh explică:

Sanatatea afectata* am omis.

| DonMoldo a răspuns:

Orice om bea in wekeend o bere 2 nu te omoara

| lucianMKSro a răspuns:

Conform recomandărilor Organizației Mondiale a Sănătății (OMS) bărbații ar trebui să consume maxim două băuturi standard pe zi (o bere sau un pahar de vin) și nu mai mult de 14 băuturi pe săptămână. Femeile ar trebui să consume maximum o băutură standard pe zi și nu mai mult de 7 băuturi pe săptămână. Deci teoretic te încadrezi în aceste limite.
Asigură-te totuși că te hidratezi corespunzător și mănânci înainte și după consumul de alcool.
Ia în considerare să ai câteva weekend-uri fără alcool pentru a da corpului tău o pauză și pentru a reduce riscul de dezvoltare a dependenței.
Fii atent la semnele de dependență, cum ar fi nevoia de a bea din ce în ce mai mult pentru a obține același efect sau dificultatea de a te abține de la consumul de alcool.