| anonim_4396 a întrebat:

cum fac sa am o față cat mai curata? ma refer : fara cosuri/pete/puncte negre si altele? ( m-ar ajuta remediile fara creme sau solutii, ca nu dau rezultate.) mersi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

In primul rand evita sa iti atingi fata pentru ca ai multe bacterii pe maine, de asemenea periodic curatati telefonul mobil cu servetele umede sau solutie din aceea antibacteriana ca si pe el se depun microbii si apoi ajung pe fata si asa apar cosurile.
Trebuie sa te demachiezi de 2 ori pe zi si sa folosesti crema hidratanta de zi de noapte sau ambele. Daca ai tenul gras, atunci poti folosi si o lotiune tonica inainte de crema, dupa demachiere. Odata pe saptamana exfoliaza tenul cu un produs din comert sau preparat acasa. Daca ai puncte negre poti faci saptamana acasa sau la salon o baie de aburi.
Conteaza sa ai grija de ten extern dar si intern asa ca neaparat bea 2 litri de apa pe zi si incearca sa mananci cat mai sanatos si sa eviti fumatul care din cauza toxinelor inhalate scade elasticitatea si hidratrarea tenului si faciliteaza aparitia ridurilor si uscarea si alcoolul care dilata vasele de sange si predispune la cuperoza.

| Azµre a răspuns:

Te speli cu mălai.

| anonim_4396 explică (pentru Azµre):

Aha.

| Azµre a răspuns (pentru anonim_4396):

Serios, e cel mai bun pentru a preveni punctele negre și tenul gras.
Dimineața de speli cu apă și mălai.
Nu crezi întreabă-ți părinții!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună!
Lasă cremele, îţi fac mai mult rău decât bine!
Îţi recomand să foloseşti mai bine o mască pe bază de acid salicilic, sau dacă nu tinctura de propolis dă rezultate foarte bune, foloseşte săpunul cu sulf, usucă coşurile.
Te pup!

| xCrazyGirl a răspuns:

Apa si sapunul sunt cele mai bune rimedii happy

| Marzipany a răspuns:

Argila! Cauta la farmacii pliculete de argila(maxim 1 leu si 50 bani). Pentru acnee amesteca jumatate de plic cu apa, intinde pe toata fata fara sa masezi, lasi sa actioneze 30 minute si indepartezi cu apa calduta. Aplica cam de 2 ori pe saptamana.Pentru puncte negre, jumatate de pliculet de argila amestecat cu suc de portocale. Apica pe fata fara sa masezi, lasa-l sa actioneze 30 de minute si clateste cu apacalduta, det de 2 ori pe saptamana.Despre pete nuam nici o idee

| BriosicaaaDark a răspuns:

Eu folosesc o masca de argila pentru acnee.E foarte buna, dupa parerea mea, se observa rezultatele rapid.

| Bianca9876 a răspuns:

Pai cel mai bine este sa te speli cu apa pe fata dimineata si seara,insa daca vrei masti, una dintre cele mai simple se face dintr-un albus de ou si doua linguri de lamaie, amesteci bine, si aplici pe fata cu un disc, astepti 15 minute iar apoi inlaturi cu apa calduta. Sper ca iti va fi de folos.