| Andy12_5181 a întrebat:

Salut cum pot sa cresc in inaltime am 11 ani si 1.45? funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Marius_3539 a răspuns:

Buna! prin sport si cu o nutritie echilibratahappy

9 răspunsuri:
| Pisoiul a răspuns:

Prin sport, gimnastica.Cu cat arzi mai multe calorii cu atat mai bine. Practica un sport care iti place si te vei inalta.Eu la 11 ani aveam 1.58 si stateam toata ziua in casa si tastam pe tpu.Nu stiu ce te poate inalta cred ca tine de metabolism la fiecare om e diferit.E bine daca esti scund deoarece oasele tale au mult calciu calciul face oasele tari. Daca ai fi avut oase mai moi ai fi crescut repede.Eu de la 10 la 12 ani am crescut 23 de cm.Si stateam toata ziua in casa si tastam.Nu ai de ce sa iti faci griji.Incearca sa practici un sport nu stiu daca are efect.Dar incearca daca vrei. Daca esti scund e bine inseamna ca oasele tale au calciu.Credca ale mele nu prea aveau straight face. Tine cont de metabolism si de calciul din oase.La fiecare om e diferit metabolismul.Cu cat mai inalt oase mai subtiri.Cu cat mai scund oase mai tari.Sa sti ca as prefera sa fiu mai mic decat inalt.

| Abcd_3874 a răspuns:

Fa baschet, volei, inot, tennis, in nici un caz sala. oricum pana la 18 ani tot mai ai de crescut!

| spanzy a răspuns:

Faci tractiuni asa am crescut si eu

| MMihai a răspuns:

Joacă baschet
Fă gimnastică
Înoată
Învață mișcări de Karate

| ionutVUVUZELA a răspuns:

O sa cresti.nici eu nu eram foarte inalt dar intr-un an am crescut asa de mult incat mi-am pus piciorul in ghips pentru ca crescusem prea repede si aveam o problema la picior cu un os.nu iti face griji prin clasa a6-7 ar trebui sa ai in jur de 1.60-163

| simina a răspuns:

Daca faci volei sau baschet

| boogdan91 a răspuns:

Ai exact cat trebuie pentru varsta ta. Ca sa fii mai inalt trebuie doar sa astepti sa mai cresti ca varsta. big grin

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Poți practica un sport de înălțime: înot, handbal, volei, baschet.
Pa, pa.

| crank123 a răspuns:

Nu te grabi, o sa cresti pe la 13-14 ani. laughing dar daca vrei sa iti fortezi cresterea cu cativa cm in plus fa STRACHING (20 -30 min ar fi perfect ) sau stai atarnat la bara cat de mult poti ( 10- 15 ori pe zi )