| Ciprian_8875 a întrebat:

Daca ai avut stafilococ auriu si ai urmat un tratament acum 1 an, insa nu ti s-a mai facut nici un test apoi, esti considerat in vreun fel imun la el acum? Sau il poti lua iar fara probleme?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca poti sa te reinfectezi.
Din paacte, tu nu stii inca daca mai ai infectia u stafilococ sau nu, odata ce nu ai fost sa repeti analiza medicala, sa vezi daca tratamentul a fost suficient si infectia cu stafilococ nu mai exista.
In principiu, tratamentul trebuie facut cel putin facut de 2 ori la rand, fiidca in majoritatea cazurilor nu este distrusa infectia de prima oara.
Asadar, un test de verificare era extrem de important sa fii fost facut, dar cum nu l-ai cerut, nu vei stii daca ai scapat de el.