| anonim1941331 a întrebat:

Salut, dacă am 48 de kg la 17 ani, ce trebuie să fac pentru a mă îngrășa? Cum aflu câte calorii ard pe zi, sau câte trebuie să mănânc pentru a ma îngrășa? Menționez ca merg 15-20 km în fiecare zi pe jos.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Arzi cam 2200 daca nu faci sport, deci cu aia 20 Km sa zic ca arzi cam inca un 400-500, arzi cam 2600.

Dar nici nu conteaza cat arzi daca cu ce mananci acum te mentii, ca sa te ingrasi trebuie sa mai adaugi calorii.
Ca arzi 2000 ca arzi cat oi arde, daca te mentii este clar ca trebuie adaugat in plus la cate mananci indiferent cate sunt.

Si deci depinde cat vrei sa te ingrasi si in cat timp, anume:

Ptr 2 Kg sa iei lunar ai nevoie de 500 Kcal in plus/zi fata de ce mananci acum, dar fara sa reduci din ce mananci acum.
Ptr 3 Kg lunar 700.
Ptr 4 Kg 1000
Ptr 5 Kg 1250

Si cel mai bine le iei din alune, sunt sanatoase, nu fac rau, au multe calorii pe cantitate mica.
De ex daca iei 200 g de alune impartite in 3-4-5 transe pe zi, vei lua cam 5 Kg lunar. Sunt grase dar grasimea aia e sanatoasa, nu daundeaza, e grasime nesaturata.
Dulciurile faceau la fel dar nu le recomand pentru ca au porcarii in ele, grasimi nesanatoase saturate sau trans, etc, au si zahar care poate strica dantura daca nu te speli imediat pe dinti dupa ce ai mancat.

Alunele se mesteca bine sa se asimileze bine.

Iti alegi tu rata de ingrasare in cat timp vrei, si cand ajungi unde vrei, scoti alunele, ramai cu cat mancai si vei ramane acolo.

Pornesti ca 1 Kg de grasime corporala are 7000 Kcal.
Ca sa iei un kil atata trebuie sa ai in plus fata de cat mananci.
De aia am zis ca la 700 in plus iei 3 Kg lunar.
Ca 30 zile x 700 = 21000 de kcal in plus pe luna, adica 21000/7000 = 3 Kg.

100 g alune au cam 600-620 Kcal, cu asta jonglezi si iti calculezi surplusul dorit in functie de kg dorite si timpul dorit in care sa le iei.

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Depinde de inaltime, eu că băiat 34 ani, 1, 60 cm la greutatea normala de 60 kg am nevoie de 1300 de calorii,mă refer a sta in pat toată ziua, consuma grăsimi sănătoase, peste, avocado, gândește-te asta, eu oare in natura regăsesc acest aliment? Vei vedea că în proporție de 99% nu sunt naturale,marile imperii aveau o dieta bazata pe peste,fructe,legume,vânat, nu creste pizza în pom, da-mi detalii de greutate, kg, înălțime, vârstă și îți fac un plan alimentar

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

De ce sa manance gramada de avocado sau peste care au cam 160 Kcal/100 g, cand poate manca alune cu 600 kcal/100 g, ca sa manance mai putin volum.
Alunele sunt sanatoase, au grasim nesaturate sanatoase.

Oricum nu sta el acum sa manance peste chiar daca stim ca e sanatos, sa nu ii schimbam ce mananca acum, ca cel mai probabil nu va face.

I-am explicat ce sa faca.
In natura cresc alune, deci e bine.

E simplu, in afara de ce mananca acum, sa bage alune cum i-am spus cat si cum socoteste, e f simplu, nu are nevoie de altceva.

Ce kg are, ce inaltime, e cam irelevant, omului nu ii place cum e, si vrea sa arate intr-un fel.
Si cand va ajunge asa cum vrea, va opri alunele.

Asta e o varianta simpla, dulciuri nu recomand.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Marile civilizații se hrăneau cu peste, alunele au și sare și constipa

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Lasa-i pe aia cu de nu stiu cati ani in urma, acum suntem acum, treaba lor ce mancau.
Nu are nevoie sa manance cantitate multa, de aia e si slab, ca nu poate manca mult ca si cantitate.

De ce sa manance 750 g peste cand poate manca doar 200 de alune pentru cam 5 kg lunar.

Nu conteaza ca au sare alunele, ca sunt si fara sare, si nu constipa neaparat, mama mananca zilnic si eu cand mancam nu aveam nimic.
200 g de alune au 2, 5 g sare, nu e mare lucru.
Dar poate lua si fara sare, nu am precizat asta ca nu am considerat ca e o problema ca are 2, 5 g sare.

Am zis de canitate cat mai mica, ca sa nu il deranjeze.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Că aș face infarct și aș deveni îngeasul vostru )))

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

De ce sa faci infarct?

| Bogdan1o a răspuns:

Vai? Ești cam slăbuț
Bine, oarecare depinde și de înălțime.
Să te îngrași, mă rog nu vrei simpla îngrășare. Ar fi bine sa pui masa musculara. La vârsta ta, ai arderile mari deci ai nevoie de mâncare multa., oricum mai mult decât până acum, recomand mers la sala sau chiar daca faci exerciții acasă ar fi de ajutor, dar pe lângă asta, cum am zis și mai multă mâncare dar sa fie bogate in proteine
Proteinele sunt foarte importante pentru masa musculara.,

| Mosotti a răspuns (pentru Bogdan1o):

Nu conteaza inaltimea, conteaza ca daca mananca cat arde si se mentine asa, conteaza cate kg vrea sa ia si in cat timp.
Se socoteste surplusul caloric potrivit pe zi, si asta se intampla.

Conteaza cat vrea el sa se ingrase, cum ii place lui ca arata.
I-am dat ce sa manance pentru asta, ceva sanatos i-am dat, in plus fata de ce manance acum.

| Bogdan1o a răspuns (pentru Mosotti):

Da, evident că depinde de ce vrea el. Important să crească cantitatea de proteine și să facă exerciții cu greutăți sau cu propriul corp (calisthenics)

| Mosotti a răspuns (pentru Bogdan1o):

Eu am pus ca vrea sa mai puna pe el fara sa se duca la sala, sa puna pur si simplu, pentru ca pana la o anumita greutate si grasimea aia da o forma, nu e asa aiurea pusa, arata nasol daca e peste normal.

Nu inseamna ca daca pui grasime e nu e bine.
Si la unele fete care-s bat, daca mai pun pe ele cat trebuie, arata mai bine, mai legate putin, ai pe ce pune mana.

Ca daca spunea ca vrea sa dezvolte masa musculara, aia se face la sala, se intreaba un antrenor, acolo nu mai e asa simplu.

| Cipi1212 a răspuns:

Depinde ce înălțime ai. Poate ai înălțimea potrivită pentru greutatea ta.

| Mosotti a răspuns (pentru Cipi1212):

Sa o luam putin logic, din moment ce omu vrea sa mai puna, nu este multumit de cum este.
Eu la 17 ani aveam cam 59-60 kg la cam 1, 6-1, 65 m inaltime, eram slab dar aratam bine.
48 e cam putin pentru un baiat, mi-e greu sa cred ca are 1, 5 m inaltime, ca sa fie bine 48 kg.

| anonim1941331 explică (pentru Mosotti):

Am 1,68 inaltime si 48 de kg big grin

| Mosotti a răspuns (pentru anonim1941331):

Pai banuiam ca nu e in ordine si ca greutatea e prea mica, ca doar nu aveai tu 1, 5 m si 48 de Kg si nu iti convenea.

Am zis ce trebuie facut, acum depinde de tine.
Sau daca nu, te duci la un nutritionist, si acela iti face dieta care trebuie.