| ZenPowR a întrebat:

Salut. Daca am o carie semnificativa iar restul minuscule pr masele, pe cele mici le va taxa cat pentru un dinte intreg sau este alt tarif?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Andrei0410 a răspuns:

Cred ca depinde si de doctor sa fiu sincer. Adica daca la alea minuscule sunt superficiale si nu sta nici macar 1 minut la ele, poate ti le taxeaza pe toate ca una singura. Pana la urma, e alegerea doctorului. Nu poti sa-l judeci. Oricum, tu du-te pentru aia principala si intreaba-l si de celelalte.

| alina2k18 a răspuns:

DA, pot fi taxate mai putin in functie de cate iti face in aceeasi sedinta si cat are de munca.
Prin carie la ce te referi, ce vezi tu negru sau maselele deja sunt sparte si tu aproximezi gaura mica/mare?
Ca fara radiografie nu stii cat de mare e cariawinking daca se apuca sa ''sape'' de la un puncticel negru e ditamai craterul.
Exemplu :
Obturatie provizorie cu hidroxid de calciu (pansament) 150
Obturatie compozit - Clasa I (cavitate simpla) 280
Obturatie compozit - Clasa a II-a (zona laterala intre dinti) 350
Obturatie compozit - Clasa a III-a (zona frontala, intre dinti) 350
Obturatie compozit - Clasa a IV-a (zona frontala, intre dinti, cu refacere de unghi incizal) 450
Obturatie compozit - Clasa a V-a (obturatie de colet) 280
Obturatie compozit - M.O.D. (zona laterala, obturatie cu 3 suprafete) 500