| User0987654321 a întrebat:

Salut, daca am pubalgie(aka hernia sportivului) se poate trata si fara operatie? Am niste simptomele unei pubalgi, dar inca nu am fost la medic, si daca se poate trata fara operatie, cum?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

In primul rind nu stii ce ai, sa spui cum ai putea trata.
Este doar ca asa crezi tu ca ai avea, iar cum tu nu esti doctor, si chiar de ai fi tot nu ai stii, trebuiesc facute ceva investigatii, ceva poze sa stii cu ce ai dea face.

Prima data mergi la doctor, faci ceva stiu si eu ce se face RMN, sau ce alte chestii de genul asta, stii sigur cum sta treaba si dupa tratezi.

Asa ce tratezi, ca spui tu ca ai nu stiu ce, pfff nu merge asa.Ai simptome ca alea, dar simtimele alea pot fi si datorita altor cauze.

Fctie ce ai tu in zina aia, dupa iti spune doctorul ce se poate face, iar tu decizi ce vrei, cum vrei.
Unia zic ce spui tu ca ai avea, intial asa se merge pe neoperatie, doar cazurile mai grave se opereaza, in general nu faci nimic, trebuie doar sa stai linistit, repaos, daca te doare iei ceva medicatie pentru durere, pentru inflamatie, pui ceva gheata daca se poate, dar trebuie sa stai in repaos vreo 2 saptamani.

Trebuie sa mergi la un medic care are ceva experienta, dar primul lucru trebuie aflat ce anume ai, nu te baga nimeni in sama ca asa spui tu ori crezi ca ai avea.

Nu mai fa sporturi, sau chestii care te solicita prea tare, pentru ca de regula astea apar la persoane care is slabe in zona aia, ai muschi, tesuturi slabe, asa is din fabrica. Nu prea se intampla la oameni normali sa zic asa, ori f f rar. Sportivii aia ce ai citit, ce crezi ca aia nu au pcte slabe? Fiecare om are un pct salb pe undeva.

| anonimg a răspuns:

Sunt niște centre de sănătate ce aparțin de biserica adventistă de ziua a șaptea.
Unul ar fi în localitatea Herghelia de lângă Târgu Mureș. Altul ar fi la Ivești în județul Galați. Și mai sunt dar nu-mi vin în minte acum (la Buzău parcă și la Dumbrava). Acolo se fac tot felul de tratamente contra cost timp de un sejur (aprox 11 zile). Contactează-le și vezi ce fel de tratamente fac acestea.

| User0987654321 explică (pentru anonimg):

Da, dar stii tu, nu as vrea sa implic spitalul in problema asta daca s-ar putea. As vrea sa ma refac acasa, alternativ un control la medic.

| anonimg a răspuns (pentru User0987654321):

Înțeleg. Acestea nu sunt spitale, ci centre de sănătate private și nu folosesc nici chirurgie și nici tratament medicamentos; ci totul se bazează pe un stil de viață sănătos.
Chiar dacă nu vrei să mergi la vreunul din ele, le poți contacta și le poți spune problema ta. Cu siguranță că se va găsi unul care să te ajute cu informații prețioase în mod gratuit. Nu te costă nimic să le trimiți un e-mail.