| Crudu_Alex_1997 a întrebat:

Salut daca fac basket ma mai inalt ca am 1.70-1.72 inaltime, doar ca am facut sala de forta un timp pana am facut geno cu greutati in spate si atunci parca ma doare muschi de la spate cand fac ceva dar asta nu e o problema mie mie cam frica ca nu o sa mai inalt findca eu as vrea sa mai cresc macar 8 cm dar nu stiu daca ma doare spatele oare o sa mai cresc daca joc basketball de 2 ori cate 90min pe saptamana o sa mai cresc 8 centimetri intr-un an

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frate si mie imi era frica de treaba asta anul trecut, am facut aceiasi greseala ca tine si eu am 1, 72, tu o sa mai cresti fii fara grija, eu nu o sa mai cresc dar nu asta e motivul, am calculat prin medie aritmetica inaltimile bunicilor si ale parintilor si mi-a iesit ca inaltimea mea finala este 1, 74- 1,75.

| Mikhtarian a răspuns:

Pai sa-ti fie teama,caci ai facut ceva total gresit,care iti va influenta sanatatea in viitor ( dureri de spate )
Joaca basket,si daca durerile persista, du-te la un specialist, caci nu e de gluma.
De ce nu ai intrebat la gym, daca ai voie sau nu? era logic ca nu, fiind mic si increstere.

| Diavolcata a răspuns:

Crudu o sa cresti dar fii mai atent cu greutatile nu lua foarte multe.Fa sala ca e sanatoasa dar mai rar, si la bascket sa stai mai mult.Mai ales alimentatia ai grija ce mananci.
Dimineata ceva proasta fructe legume dupa mergi la basket si daca faci asa o sa vezi rezultatelehappy

| DraudeS a răspuns:

Buna ziua!

Daca esti nascut in 1997 mai ai timp sa te inalti, iar baschetul te ajuta.
Cat despre genoflexiuni cu greutate nu sunt indicate de nici un fel pentru ca prezinta multe riscuri pentru coloana vertebrala.

Sanatate!

| FuriousMadalin96 a răspuns:

O sa mai cresti, esti prea mic pentru genuflexiuni cu bara in spate, sa nu mai faci asta, sa nu impingi mult deasupra capului.

| CISCO a răspuns:

Alex vei creste pina la varsta de 25 acolo este statia oprire, pe Ghitza muresan baschetbalistul poate al sti da e are cam 2, 14m e mare rau eu zic ca o sa-l depasesti vei ajunge ca gogea mitu de 2, 90 heheeeeeeeeeee sanatate pa

| alexfunjohncena a răspuns:

Imi pare rau sa ti spun dar mai ai foarte putine sanse sa te inalti depinde cati ani ai...Dar incearca sa zoci basket in fiecare zi timp de o luna! Funda? Si apropo muschii te dor pentru ca ai facut prea mult deodata
.

| maryaangelpink a răspuns:

O sa cresti dar sa fi mai atent cu greutatile