| AndreySebY123 a întrebat:

Salut! Daca mama are rh pozitiv și tatal negativ copilul poate avea rh pozitiv?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Ti-am trimis ieri un link pe care nu te-ai obosit sa-l citesti, fiindca acolo aveai toata informatia, pe care tot continui sa o intrebi aici:

"In cazul unei sarcini, exista urmatoarele scenarii posibile:

Scenariu 1 – Daca tu ai Rh pozitiv si sotul tau Rh pozitiv, rezulta un copil cu Rh pozitiv sau negativ.
Scenariu 2 – Daca ambii parinti au Rh negativ, va rezulta un copil cu Rh negativ.
Scenariu 3 – Daca mama are Rh pozitiv si tatal il are negativ, va rezulta un copil cu Rh pozitiv sau negativ.
Scenariu 4 – Daca viitoarea mama are Rh negativ, iar tatal Rh pozitiv, copilul lor poate avea Rh pozitiv sau negativ. Acest ultim scenariu este singurul in care trebuie sa aveti grija.
In momentul in care sangele mamei intra in contact cu sangele fatului, sistemul imunitar al mamei va produce antiocorpi pentru a lupta impotriva celulelor pe care nu le recunoaste (fatul avand Rh pozitiv).

Daca se face o transfuzie de sange unei persoane cu Rh negativ, cu sange pozitiv, vor fi complicatii grave deoarece aceasta dezvolta anticorpi, iar la o a doua transfuzie are loc aglutinarea globulelor rosii de la donator"

sursa:
https://dan.raica.ro/mama-cu-rh-negativ-tata-cu-rh-pozitiv/

2 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

85% din populatie are RH pozitiv, si doar 15% sunt cu RH negativ (scrie intr-un articol despre genetica). Daca nu e o exceptie de la regula, are toate sansele sa fie cu RH pozitiv.

| Eclectica a răspuns:

Da, poate avea orice tip de Rh. Și eu sunt din tata cu Rh negativ si mama Rh pozitiv, iar fratii mei au Rh pozitiv. (pozitiv cu pozitiv da mereu pozitiv, negativ cu negativ, negativ, daca sunt pozitiv cu negativ sau negativ cu pozitiv, poate fi de oricare).