| NoName321028 a întrebat:

Salut! Daca tatăl are rh negativ și mama rh pozitiv vor apărea probleme la fat? Adica incompatibilitatea rhului? Si se pot face mai mult de un copil daca tata are rh negativ si mama pozitiv?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Deoarece aceasta mostenire a genelor este foarte complexa.
Nu este 1+1=2.
Rh-ul, adica factorul Rhesus este o proteina numida D care se regaseste pe suprafata globulelor rosii la cei cu Rh pozitiv, iar la cei cu Rh negativ, lipseste.
Aceasta are diverse structuri:
-DD;
-dd;
-Dd,
-dD.

Numai in cazul in care ambii parinti prezinta structura DD ar fi obligatoriu ca tu sa ai Rh pozitiv si chiar si atunci exista o sansa de 0, 01% sa ai Rh negativ.
Daca unul dintre parinti are structura DD iar celalat una dintre structurile: dd, Dd sau dD, exista sanse de 25% ca copilul sa aiba Rh negativ.
Daca ambii parinti prezinta una dintre structurile: dd, dD sau Dd, atunci copilul are sanse de 50% sa aiba un Rh negativ.

Desigur, subiectul este mai complex, dar in mare, cam asta este povestea.

Rh-ul nu te afecteaza cu nimic, mai putin in cazul in care ar trebui sa primesti transfuzii de sange, deoarece poti primi sange doar de la persoane cu Rh negativ si daca ai grupa 0, atunci poti primi numai de la 0negativ.Plasma, in schimb poti primi de la orice grupa in cazul in care ai 0 negativ.
Daca esti baiat, excludem problemele care ar putea sa apara in sarcina.
Daca ai 0 negativ studiile arata ca nu esti atat de predispus la infectii virale si ca ai un sistem imunitar mai bun.Desigur ca acest lucru nu este o regula si depinde de mai multi factori, dar este clar ca nu te dezavantajeaza cu nimic si nu este mai buna sau mai putin buna comparativ cu orice alta grupa sanguina.

8 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Daca mama are Rh pozitiv, nu exista probleme in sarcina care sa fie generate de acest factor.

Daca mama are Rh negativ, la prima sarcina nu exista probleme, dar daca prima sarcina genereaza un fat cu Rh pozitiv (chiar daca mama avorteaza sau naste copilul), corpul ei va produce anticorpi anti-D si in cazul unei sarcini viitoare se va face o analiza de anticorpi anti-D, ulterior fiind necesar sa faca injectie cu imunoglobulina.
De aceea, daca mama are Rh negativ, este foarte important sa isi monitorezeze sarcina, sa isi faca toate analizele si sa isi informrze medicul de faptul ca are o grupa sanguina cu Rh negativ.

| NoName321028 explică (pentru Floridori):

Mai am o întrebare. Ce grupa crezi ca este mai buna 01 pozitiv sau 01 negativ?

| Floridori a răspuns (pentru NoName321028):

Mai buna din ce punct de vedere?
Este destul de vag subiectul.

Daca te referi la transfuzii, cei cu 0 negativ au un mic dezavantaj deoarece pot primi sange numai 0 negativ, dar pot dona oricui, in timp ce oamenii cu 0 pozitiv pot primi si de la 0 negativ si de la 0 pozitiv si pot dona oricarei grupe dar cu Rh pozitiv.
Daca vorbim de plasma, atunci cei cu grupa 0, indiferent de Rh pot primi de la toate grupele sanguine, dar pot dona numai celor cu grupa 0.

Din punct de vedere al sarcinii, pot aparea probleme in cazul femeilor cu Rh negativ, indiferent de grupa.

Daca te referi la sanatate, exista studii care sugereaza ca cei cu grupa 0 au un sistem imunitar mai bun, cu predilectie cei cu Rh negativ si ca dezvolta mai putine infectii virale decat cei cu alte grupe sanguine.

Asta este in mare. Daca ai o intrebare specifica in legatura cu ceva anume, poti fi mai precis adresand intrebarea in mod direct, cu toate detaliile pe care vrei sa le cunosti.

| NoName321028 explică (pentru Floridori):

Dacă rh ul negativ ma afectează cu ceva, adica daca cel pozitiv era mai bun și de ce? Si daca mama și tata are rh pozitiv eu cum de am negativ?

| NoName321028 explică (pentru Floridori):

Si daca eu am rh negativ și voi face un copil cu o femeie cu rh pozitiv și copilul va avea rh pozitiv la a doua sarcina va trebuie sa facă vaccinul sau invers daca copilul va avea rh negativ la fel la a doua sarcina va trebui sa fac vaccinul?

| Floridori a răspuns (pentru NoName321028):

Daca mama va avea Rh pozitiv, nu va exista absolut nicio problema niciodata.
Doar daca mama are Rh negativ, atunci trebuiesc luate in calcul aceste probleme.
Insa daca ambii parinti au Rh negativ, nu pot avea un copil cu Rh pozitiv deoarece gena lor este codificata cu dd si atunci nu pot aparea probleme in sarcina.Probabilitatea sa apara o mutatie in cazul in care ambii parinti au dd si copilul sa aiba Rh pozitiv este de 0, 01%.

| NoName321028 explică (pentru Floridori):

Wow! Deci chiar nu știu cum sa iti mulțumesc ca mi ai răspuns la atâtea întrebări. Sper ca nu te am deranjat. Daca am putea ti as da mai mult de o funda dar nu pot sad. Oricum mulțumesc mulltttt!

| Floridori a răspuns (pentru NoName321028):

Nu ma deranjezi cu nimic.
Ma bucur daca ti-ai mai rezolvat din nelamuriri happy

| Floridori a răspuns (pentru NoName321028):

Deoarece aceasta mostenire a genelor este foarte complexa.
Nu este 1+1=2.
Rh-ul, adica factorul Rhesus este o proteina numida D care se regaseste pe suprafata globulelor rosii la cei cu Rh pozitiv, iar la cei cu Rh negativ, lipseste.
Aceasta are diverse structuri:
-DD;
-dd;
-Dd,
-dD.

Numai in cazul in care ambii parinti prezinta structura DD ar fi obligatoriu ca tu sa ai Rh pozitiv si chiar si atunci exista o sansa de 0, 01% sa ai Rh negativ.
Daca unul dintre parinti are structura DD iar celalat una dintre structurile: dd, Dd sau dD, exista sanse de 25% ca copilul sa aiba Rh negativ.
Daca ambii parinti prezinta una dintre structurile: dd, dD sau Dd, atunci copilul are sanse de 50% sa aiba un Rh negativ.

Desigur, subiectul este mai complex, dar in mare, cam asta este povestea.

Rh-ul nu te afecteaza cu nimic, mai putin in cazul in care ar trebui sa primesti transfuzii de sange, deoarece poti primi sange doar de la persoane cu Rh negativ si daca ai grupa 0, atunci poti primi numai de la 0negativ.Plasma, in schimb poti primi de la orice grupa in cazul in care ai 0 negativ.
Daca esti baiat, excludem problemele care ar putea sa apara in sarcina.
Daca ai 0 negativ studiile arata ca nu esti atat de predispus la infectii virale si ca ai un sistem imunitar mai bun.Desigur ca acest lucru nu este o regula si depinde de mai multi factori, dar este clar ca nu te dezavantajeaza cu nimic si nu este mai buna sau mai putin buna comparativ cu orice alta grupa sanguina.