| Robotzzzi a întrebat:

Salut. Dacă te internezi la psihiatrie de bună voie pentru anxietate ești obligat să faci ședințe cu psihologul cat esti în spital? Mie mi s-a spus că da. Vreo Părere?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, de aceea te si interneaza, ca sa iei medicatie si sa ai sesiuni zilnice de terapie, cu psihologul sau psihiatrul din spital.

| ioana748 a răspuns:

Daca esti la spital trebuie sa accepti discutiile cu cadrele angajate acolo.
Poti si refuza, dar faptul ca nu vrei sa colaborezi se va consemna si este un minus oricum atat faptic cat si la fisa medicala.
Adică, vrei sa te operezi dar refuzi operatia.
Cum vine asta?

| Dragobeta a răspuns:

Asta decide medicul dupa ce te examineaza.

| andreispeed250 a răspuns:

Salut, si cum vrei sa ti treaca anxietatea daca nu descoperi ce o cauza vorbind cu un psiholog?

| Robotzzzi explică (pentru andreispeed250):

Am fost consultat și mi s-a pus fișa la dosar. puteam să refuz consultația?

| andreispeed250 a răspuns (pentru Robotzzzi):

Acum cel mai bun lucru pe care il poti face e sa colaborezi ca sa ti rezolvi problema, crede-ma e cel mai bine.Nu se intampla nimic daca ai la dosar faptul ca ai anxietate.

| Robotzzzi explică (pentru andreispeed250):

Am înțeles.că dacă nu colaborezi este mai rău pentru tine nu? gen te obligă sau poate ajungi iară și după i bai mare nu?

| andreispeed250 a răspuns (pentru Robotzzzi):

Da,asa e, poate sa fie problema daca ti se mai intampla si nu ai colaborat data trecuta