| anonim_4396 a întrebat:

Salut dau fundita pentru cei care ma ajuta cu o treaba foarte chinuitoare! Am gasit la fund niste voermi albi mici ce este si cum se trateaza ma chinui foarte ra cu ei!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| OanaMaria338 a răspuns:

Bună, ai putea să te duci la farmacie să îți iei ceva, sau mănâncă usturoi! Sper ca te-am ajutat

| RainbowD a răspuns:

Salut. Acei viermisori se numesc oxiuri, si sunt niste paraziti ai tractului digestiv. Cel mai bine este sa mergi la medicul de familie sa iti prescrie un tratament. Nu trebuie sa iti fie rusine, se mai intampla. Multa sanatate.

| Violleta2022 a răspuns:

Probabil ca ai intestinele incarcate cu paraziti, numiti oxiuri!
Trebuie sa faci tratament serios ca sa scapi de ei, sa te speli cu apa calda si sapun pe mani, de absolut fiecare data cand mergi al toaleta si sa schimbi chilotul dimineata si seara, dupa ce faci dus cu apa calda si sapun. Obligatoriu dimineata si seara, dupa dus, schimbi chilotii!
Prosopul tau nu are voie sa-l foloseacsa nimeni!
Cand se face tratament de parazitoza, toti membrii familiei trebuie sa-l faca si ei, concomitent cu tine, pentru a se evita reinfectarea.
Pe perioada tratamentului NU se manaca deloc: lapte, branza, dulciuri sau sucuri.
Ai aici sfaturi ajutatoare:
http://terapii100.blogspot.com.au/......mente.html

| Porcusorul a răspuns:

Ai oxiuroza. Trebuie sa mergi la medicul de familie pentru o schema de tratament. In mod normal se scapa usor de acesti paraziti daca urmezi un tratament medicamentos.