| Wordofthat999999 a întrebat:

De 2 luni si ceva iau magneziu, fier si calciu, dar iau si vitamine plus minerale de la dm de cateva saptamani si am pofta mare de mancare adica imi vine sa mananc mult, este din cauza acestor vitamine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Vitaminele au rol de catalizator in organism, pentru asimilarea alimentelor.
Daca iei prea multe vitamine, vei trisa organismul, iar ca rezultat vei avea pofta mai mare. Daca ai pofta, mananci pana ce te saturi, dar senzatia de saturare este "trisata" deja.
Excesul de mancare se depune ca rezerva, sub forma de grasime.

| Wordofthat999999 explică (pentru Bula):

Deci ce vrei sa spui... explica mai pe intelesul meu.

| Bula a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Daca mananci prea multe vitamine, te vei ingrasa ca porcul de craciun... big grin
Sper ca acum ai inteles.

| RAY a răspuns:

Da,vezi ca stii

| AndreiWeisz a răspuns:

Da, cel mai probabil.

| TheSeventhSin a răspuns:

Eu nu am pofta de mancare si vreau sa ma ingras cu vreo 10kg, ce vitamine iei tu?

| Wordofthat999999 explică (pentru TheSeventhSin):

Pai du-te la dm si ceri multivitamine si minerale de la das gesunde sunt nemțești.

| Lavinia_Banu_2000 a răspuns:

Da de la vitamine este cauza ca ai pofta mai mare de mancare de asta si eu luam inainte vitamine si ma faceau sa mananc mai mult de cat mancam eu de obicei

| Lavinia_Banu_2000 a răspuns:

Da de la vitamine este cauza ai pofta mai mare de mamcate