| RaduMarsin a întrebat:

De 3-4 luni ( de cand a inceput vara ) mi-au aparut 2 bube, cu coji. Inainte aveam matreata, si inca mai am. Eu tin sa cred ca au aparut din cauza ca ma scarpinam prea rau. Am o buba in stanga capului, si una in spate. Ambele la aceeasi inaltime.

La cea din stanga, stiu ca intr-o zi mi-a cazu coaja, si acolo nu mai creste parul. La cea din spate inca e coaja ( a aparut mai recent aceasta buba )

Ce sunt aceste bube? Sunt la varstea pubertatii, sunt baiat am 14 ani daca ajuta.
Trebuie tratate sau doar sunt niste lucruri trecatoare care se trateaza singure. Parul o sa mai creasca dupa ceva timp in locul unde a fost buba aia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GabyT10 a răspuns:

Doar medicul dermatolog te poate ajuta.Acele bube vor trebui examinate de un specialist, acel prurit al scalpului (poti fi din cauza unei dermatite seboreice, dermatite de contact, sau psoriazis) si caderea parului nu este ceva normal. Multa sanatate iti doresc.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la un dermatolog sa vada ce ai acolo, ca nu-i normal sa ai bube in cap, mancarimi sau sa-ti cada parul.

| Alicezzz a răspuns:

Mergi la dermato doar acolo poti afla exact cat de grav este sau nu, dupa o examinare.

| LasleaIoan1972 a răspuns:

Ceea ce spui e bine sa vada :
medicul de familie si sa ti recomande un specialist
sanatate