| Alex65006 a întrebat:

Salut,de când mă știu am avut probleme cu vorbirea,nu pot articula cuvinte ori le pronunt prea rapid,dar de ceva timp am inceput sa nu pot sa mă mai concentrez ori să îmi pierd echilibrul in timpul mersului ceea ce mă face să arăt ca un om beat pentru că mă clatin pe o parte și pe alta și simt că pot să cad din picioare în orice moment. Înainte să săriți,da m-am gândit să mă duc la doctor, o sa o și fac, dar as vrea sa știu ce credeți voi că poate fi din curiozitate mai mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Apokales a răspuns:

Scleroza multipla? Nu-s doctor, dar la faza cu picioarele se potriveste, insa nu stiu daca si la vorbire.

| Alex65006 explică (pentru Apokales):

Am cautat despre această afecțiune și am multe simptome comune cu oamenii care suferă de ea, deci cel mai probabil asta e, pare destul de grav.

| Apokales a răspuns (pentru Alex65006):

Si ar trebui in cazul asta sa ma bucur pentru funda?!

Am un prieten cu simptomele date de tine, exceptand faptul ca vorbeste relativ normal, iar el are scleroza multipla. El are nevoie de carucior cu rotile, desi nu-l accepta, insa are baston. Este o boala grava, dar din care poti sa revii.

| Alex65006 explică (pentru Apokales):

Sper că va fi bine, nu vreau sa stau in scaun cu rotile înainte de 18 ani, mulțumesc pentru timpul tău și pentru răspuns, apreciez happy

12 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Mergi la medic sa vezi ce ai
Nu mai încerca sa te încadrezi tu in simptomatologia bolilor

| Alex65006 explică (pentru Donsavas):

Cum am spus mai sus, am întrebat aici doar din curiozitate și firește că voi merge la medic, ce naiba daca era așa nu mai mergeam niciunul la medic și ne puneam diagnostic și tratament pe forum uri.

| Donsavas a răspuns:

Dar cu ce te ajuta sa ți stabilesti tu gravitatea unei boli? Nici măcar un medic nu ți poate spune sigur cât mai trăiești

| Alex65006 explică (pentru Donsavas):

Idk what u mean,mă ajută ori nu am întrebat din pura curiozitate cum fac toți din categoria asta a forum ului,doar nu crezi că sunt singurul din secțiunea asta,fiecare poate întreba aici și poate primii un răspuns,dar nu mereu e și unul valid, de aia lumea merge la medic.
Cât despre faza cu muritul, i dont give a faakk, nu caut sa aflu când mor cu exatitate, cine ar vrea să știe asta? happy Anyway, thanks for the reply.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stres, teama. Cauza poate fi si ca ai vazut un asemenea defect si te-ai simtit amenintat, l-ai copiat. (Ca venea din partea unei persoane cu un trai mai superior). Eu cand eram copil, aveam obiceiul sa copiez modul de vorbire al celor mari, credeam ca ei stiau sa vorbeasca corect, bine ce scoala faceam eu nu puteam invata acolo si eram ingrijorata ca faceam eu ceva gresit. Ce probleme cu vorbirea, cauta limbi straine poate iti gasesti "problema" prin ele. Esti obsedat de ceva sau ceva te sperie. Ai fost batut ceva, ai trecut prin ceva urat.

| Alex65006 explică (pentru anonim_4396):

Hei,cred că nu ai înțeles pe deplin întrebarea, dar nu i nimic happy, nu e ceva ce repet din conștiința ori inconștiința, e ceva ce fac involuntar exemplu mersul stramb ori vorbitul foarte rapid și nearticulat e involuntar, e foarte naspa imaginează ți doar că te trezești după 8 ore de somn și simți că ai dormit 3, toată ziua obosita, mersul declinat, să repeți mereu cuvintele. Mersi pentru răspuns și timpul acordat, apreciez.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alex65006):

Eu doar am evitat raspunsul cu "handicapul" si da stiu cum e cand cunosti persoane mari cu probleme si le imiti (tu fiind mic). Exista oameni care sunt considerati handicapati si batjocoriti, pentru ca sunt "invatati" gresit. Greselile da se invata, fie ca e gresit sau corect. Si exista limbi in care sunetele (literele) se pronunta diferit. Eu scriu ce stiu pe aici, ca am observat ca prin Romania oamenii nu stiu prea multe. La ei totu "rezolva doctorul" ca si cum doctorul ar fi dzeu, iar ei nu trebuie sa stie nimic altceva, eu am avut de a face cu doctori demonici, si stiu si alte cazuri. (Dar nu sunt pregatita sa intru in anumite subiecte, imi dau seama ca nu puteti intelege). Ce descrii tu acolo, mai este si cauzat de stres si frica, sau traume, batai, anxietate. Multi oameni au probleme cu somnul, cu mersul, cu pronuntatul. Orice om se naste intreg nu e handicapat, orice problema apare, este modul in care a crescut.

| Alex65006 explică (pentru anonim_4396):

Da,la faza cu doctorul care le rezolva pe toate nu pot sa comentez,in Romania din păcate foarte mulți oameni sunt destul de... Limitați as putea spune Intr un mod frumos.
N am avut traume ori chestii care să mă afecteze,am avut un break up cu cineva la care țineam destul de mult, dar am trecut parțial peste, dar nu cred că ce mă afectează psihic mă poate afecta fizic, ori poate, idk.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alex65006):

Gandirea unora este limitata de "reguli", credinta ii tin intr-un obicei si nu-i lasa sa observe posibilitatile. Pana ajungi la medic poti incerca sa faci exercitii de respiratie si sa te relaxezi si concentrezi asupra "problemei", adica atunci cand vrei sa vorbesti sau sa misti "piciorul" te concentrezi asupra miscarii care o faci, sa fi atent acolo, poate te poti indrepta singur, apoi te duci la doctor. Si scuze uneori sunt cu capu "in nori" si omit sa spun. Dar asigura-te ca "echilibrul" nu-i vreo lipsa de vitamine. Daca esti inca copil, n-ar trebui sa fie ceva grav. Vai de doctori astia n-o sa zica niciodata adevarata cauza, vad si eu acum pe wikipedia, vechea faza. Daca ai vreo ruda cu asemenea problema, automat inveti problema de cand esti mic o dezvolti in timp ce cresti. Dar te poti concentra si controla daca nu vrei sa fi asa.