| KikiRiki98 a întrebat:

Salut:* de cateva zile am niste dureri mari de coloana. Doctorita de la scoala spune ca am Scolioza si Spondeloza. Ce inseamna chestiile acestea si cum pot face sa nu ma mai doara coloana? Plzz ma doare foarte tare si nu mai pot... Funda:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

Daca ai o varsta frageda (cam pana in 16-17 ani) poti vorbi cu doctorul pentru un corset medical sa iti sustina pozitia corpului corecta si sa iti corecteze sau macar sa iti incetineasca/opreasca deformarea coloanei. scolioza e deformarea coloanei de la pozitia sa naturala si corecta. de aceea simti dureri. eu am 21 de ani si am scolioza dextroconvexa. si cand car greutati ma doare spatele rau. pentru scolioza mai poti face gimnastica medicala (iar vorbesti cu doctorul sau cu un kinetoterapeut).

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Inseamna ca ai coloana stramba si din cauza asta sufera foarte mult. Trebuie sa faci gimnastica medicala, sub supravegherea unui instructor, in fiecare zi macar doua ore. In plus, trebuie sa stai intr-o pozitie cat mai corecta la birou, sa renunti complet la calculator si TV, sa mergi mult pe jos.

| didiDia a răspuns:

Scolioza este o deviatie a coloanei vertebrale in forma de C sau de S. Ce poti face? Masaj terapeutic la un terapeut profesionist.(barbat ca femeile nu se pricep, cel putin asta este parerea mea)

Răspuns utilizator avertizat
| CeQe a răspuns:

Scolioza inseamna deformari are coloanei vertebrale,daca te doare in dreapta,ai scolioza pe partea dreapta, daca te doare pe partea stanga, ai scolioza pe partea stanga.Incearca sa stai in picioare si sa atingi o mana pe podea, si o mana pui la coloana sa vezi cum sta treaba, se simte cand e deformata.

| Laurretta a răspuns:

Scolioza e o malformatie a coloanei (se deformeaza coloana formand o curba sau mai multe) eu am asa ceva si daca nu te duci la medic sa te tratezi ca cu devzoltarea se agraveaza foarte mult.
spondeloza nu stiu ce e. poti cauta pe google pentru mai multe informati.

| Floryn3423 a răspuns:

Pentru a intelege durerile de coloana te poti uita si aici : http://www.tratament-dureri.ro/dureri/dureri-de-coloana.php

| AdelinaTimis a răspuns:

Pentru tratament poti sa te uiti pe http://www.tratament-dureri.ro/......loana.php.