| marianpurdea a întrebat:

Salut, de ce de cand am varicela (de o saptamana)mi s-au uscat mainile
Si ieri dupa ce am facut baie mi s-a luat pielea
https://i.postimg.cc/nV6KZzCj/IMG-20240703-WA0000.jpg
E normal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Din cate imi amintesc, medicul a spus sa nu fac baie pana ce nu trece varicela (cel putin 3 saptamani dupa aparitie), fiindca pot aparea complicatii /urme.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

De ce nu intrebi un doctor? Pe TPU nu gasesti medici, aici se raspunde la misto cred ca dati a spus cineva, ăla clar nu este un doctor.

| gabicoo a răspuns:

Cred că Da!

| Madaxo97 a răspuns:

Depinde, dacă e doar acolo la degetul din poză, poate nu e de la varicelă, sau te-ai spălat pe mâini prea des și cu un sapun mai dur, când ai varicelă e indicat să te speli doar cu apă simplă, fără să te freci cu buretele sau cu mâinile pe corp, doar dai drumul la duș și lași apa sa curgă pe tine si te speli doar la subraț si in zona intimă, fără sapun sau altceva, până trec bubele, când ieși din duș nu te ștergi cu prosopul, doar tamponezi puțin pielea. Pentru uscăciune mâinilor folosește o cremă de mâini.

| StudentLaMedicina a răspuns:

Mulțumesc pentru poză!
Nu ai făcut nimic rău făcând duş. Fă duş în fiecare zi.
Ce ai acolo nu este de la varicelă. Dă pe mâini cu ceva cremă grasă fără parfum.

| Elidintimisoara a răspuns:

Trebuie sa intrebi un doctor, pentru ca aici pe TPU nu sunt doctori. Dar stiu si eu daca e normal sau nu. Da este normal