| Dav231 a întrebat:

De ce ma trezesc mereu intre orele 3 si 5, aseara m-am trezit la 02:58, iar alaltaseara la 03:14. Fara motiv, iar adorm inapoi super greu. Am citit si eu pe internet ca are legatura cu plamanul insa nu cred.
Voi ce spuneti? Cum sa ma culc si sa ma trezesc dimineata.?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Asa este organismul omului. "Ideal" un tanar ar trebui sa doarma 8 ore zilnic.
In mod normal, ne adaptam la conditiile din anturajul nostru: ocupatii, lumini, zgomote, caldura.
Organismul nostru are nevoie intre 4-10 ore de somn, din care somnul efectiv este de doar maxim 20-30 minute, restul timpului este ocupat cu relaxarea corpului.

Mai ales pe timp de vara, ne culcam tarziu (dupa ce se intuneca) iar dimineata ne trezim cand ne-am odihnit sau cand incepe sa se lumineze afara.

Daca nu suntem prea obositi fizic, relaxarea corpului se poate produce chiar si in 3-4 ore, mai ales daca ne odihnim si in cursul zilei. Insusi caldura mare ne obliga la relaxare, ne miscam mai lent si mai putin.
Acesta este si una din explicatiile pentru scurtarea somnului la persoane cu varste mai inaintate, mai ales dupa varsta de pensionare (deseori doar 3-4 ore de somn zilnic).

5 răspunsuri:
| WWB a răspuns:

N-are nici o legatura cu plamanul.
Se mai intampla. Iti vei reveni. Probabil nu esti suficient de obosit si la acea ora organismul e deja odihnit. Mai multe activitati fizice ziua, iti vor aduce un somn mai lung.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu mai patesc, chiar aseara am patit de doua ori, insa am adormit rapid. E prea cald la tine in camera? Incearca sa dormi cu geamul deschis (daca nu o faci deja). Sau poate te trezesti fiindca esti deshidratat, asa ca atunci cand te mai trezesti asa bea niste apa happy. Cauzele pot fi multe, dar e posibil sa fie ce ti-am spus eu.

| Donsavas a răspuns:

Asta este o tulburare de somn. Nu atingi pe parcursul noptii toate ciclurile de somn. De ce? Este posibil ca cel mai probabil sa ai epifiza tulburata. Ea este glanda care regleaza ceasul intern, cel care face diferenta dintre somn si veghe. Epifiza secreta la 90 de minute dupa ce ai adormit acel hormon cunoscut sub denumirea de melatonina. Acesta te duce intr-un stadiu profund de somn,in stadiul predominant al undelor theta,atunci cand apar si visele si corpul se paralizeaza pentru cateva minute in care are nevoie de o relaxare totala. Pentru a ajuta glanda pineala sau epifiza sa produca hormonul sedativ, ar trebui sa reduci volumul sunetelor din camera si luminozitatea pe cat posibil,inainte cu o ora de culcare. Asta inseamna ca nu mai ai voie sa aprinzi luminile seara,dupa ce apune Soarele,si ca nu vei mai sta pe calculator,la televizor sau pe telefon la apus. Inchizi ochii si incepi sa te gandesti la lumea viselor. Asa te vei invata sa ai un program regulat si binefacator pentru tine. Nu te vei mai trezi noaptea iar dimineata,dupa ce mananci, vei fi plin de energie. Daca nu functioneaza, desi trebuie sa functioneze, poti incerca niste suplimente de la plafar cu melatonina. Este aceeasi melatonina, doar ca este facuta in laborator, nu are nimic in minus.

| JustBlackNoGrey a răspuns:

Fie ai preocupari care nu iti dau pace, fie nu te-ai obosit indeajuns in timpul zilei incat sa dormi ca valiza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Somnul are legatura cu creierul, nu cu plamanul. Cel mai probabil suferi de o tulburare de somn, aceasta putand fi cauzata de o tulburare psihica organica asociata cu dezechilibru chimic la nivelul creierului. Trebuie sa te vada un psihiatru.