| ronaldina a întrebat:

Salut, de ceva timp in urma mi-au iesit pe sîni niște linii roșii.le-am lasat, credeam ca o sa treaca, dar apar din ce in ce mai multe, ce sa fie oare? sad atutati-ma va rog muult

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Ai vergeturi, acestea sunt cauzate de ruperea tesutului conjunctiv, prin intinderea excesiva si rapida a pielii. Cele mai indicate sunt cremele ce contin vitamina A.

| Katalinn a răspuns:

Poate sanii tai se dezvolta mai repede de cat ar trebui. Si piele se forteaza ..sunt creme speciale pentru asa ceva in farmacii..Eu patesc de la sala pe brate.

| DNSK a răspuns:

Banuiesc ca sunt vergeturi. Apar in momentul in care slabesti/te ingrasi rapid si mult, iar pielea ta nu e suficient de elastica incat sa suporte schimbarile astea. E valabil si pentru sani, poate ti-au crescut brusc

| LolaLollita a răspuns:

Dupa descrierea ta, probabil sunt vergeturi. Acestea apar atunci cand sanii se dezvolta rapid si pielea se forteaza sa se intinda, sau daca ai inceput vreo dieta stricta si se micsoreaza si sanii.
Pentru linistea ta, consulta si un medic.

| pisicutzamik a răspuns:

Buna aceste semne rosii apar cum ar fi fergeturile, sanii tai se dezvolta ori tu ai slabit in ultimul timp!

| Dianatips a răspuns:

Posibil sa iti fi crescut sanii brusc sau poate te-ai ingrasat si nu ti-ai dat seama, liniile alea mai mult ca sigur sunt vergeturi. Du-te totusi la medic ca sa poti sta linistita si sa te asiguri ca nu e nimic grav happy

| Ochiverzui a răspuns:

Sunt vergeturi,sunt diferite creme pentru acestea, dar trebuie tratate cand inca sunt rozalii (rosii), daca nu sunt tratate este o mare posibilitate sa iti ramana pe viata, ca niste cicatrici, iti raman niste linii albe.Eu am patit-o, nu le-am dat prea multa importanta, si acum sufar.trateaza cat inca mai pot! Succes

| DrQuick a răspuns:

Cati ani ai?
Consulta un medic pediatru sau ginecoloc