| anonim_4396 a întrebat:

De ceva timp ma confrunt cu o problema foarte neplacuta si chiar nu stiu cum sa o rezolv. Ideea e ca am probleme cu matreata. La mai putin de 24 de ore de la spalare eu fac matreata. Am incercat un sampon din ala anti matreata, dar nu a dat rezultate. Pe scurt, am incercat jdemii de sampoane... Ofer FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de o dermatită seboreică ( în general, mătreaţa este o formă a acestei afecţiuni )!

TREBUIE să mergi la un control la medicul specialist dermatolog pentru confirmarea diagnosticului şi tratamentul adecvat!

Evident, ÎNTÂI mergi la medicul de familie pentru Trimitere la Dermatologie.

Din păcate, aceasta este o afecţiune cronică :(

Deci, NU se tratează definitiv, doar se ameliorează...
Din această cauză, dermatita "reapare", chiar în urma unui tratament potrivit.

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Dermatita/dermatita-seboreica_1343

http://www.doxologia.ro/......-scalpului

http://www.romedic.ro/dermatita-seboreica

"Dermatita seboreica este o afectiune cutanata caracterizata prin cruste (scuame) albicioase, unsuroase sau uscate.

Matreata si scuamele sunt, ambele, forme ale dermatitei seboreice." - SURSA :
http://www.sfatulmedicului.ro/Dermatita/dermatita-seboreica_1343

Deci, ai dermatită seboreică :(

Toate cele bune!

| K0sti a răspuns:

Nu o faci, o ai deja, chiar daca te speli!

| untu a răspuns:

Incearca samponul,, WASH & GO" sau,, HEAD & SHOULDER"! sint pentru toate tipurile de par contra matretei!

| PinkPanther001 a răspuns:

Samponul Nizoral este recomandat ca cel mai important produs care combate eficient caderea parului si matreata.Foloseste samponul Nizoral o data la trei zile pentru un rezultat cat mai eficient, care iti garanteaza un par sanatos, fara matreata, stralucitor, fara exces de sebum si intarit inca de la radacina. Un pas important in folosirea samponului este perioada in care il lasi sa actioneze, de preferinta pe toata durata baii, pentru a avea rezultate cat mai bune. Pe langa folosirea lui ca tratament anti-matreata si anti-caderea parului, samponul este foarte util in diversele forme de pitiriazis, in inflamatiile scalpului sau in tratarea parului gras. Alte beneficii ale samponului Nizoral sunt curatarea scalpului si combaterea inflamatiilor la acest nivel.
Il poti cumpara din farmacii.

| Crainstorm20 a răspuns:

Marius si eu am la fel ca tine :-) Probleme cu matreata, dar daca este poti sa te ducii la medic astfel te va putea ajuta. Alta solutie este sa te tunzi f scurt(la 1) deoarece matreata iese din scalp si mai ales din cauza caldurii se produce si mai multa cel mai bine te tunzi f scurt si n-o sa mai ai probleme :-)

| Anca2999 a răspuns:

Incearca un balsam anti matreata( iti recomand produse de la kallos s-ar putea sa aiba si pentru barbatii, nu stiu sigur ca nu am intrebat niciodata laughing ) Matreata asta e intalnita peste tot ce-i drept. Solutia mea ar fi balsamul sau pur si simplu sa-ti gasesti tu samponul care ii prieste scalpului tau, nu neaparat cele anti matreata, cauta si ceva hranitor pentru par si calmant pentru scalp. Sper sa treci peste asta. Succes! happy
P.S: O alta cauza a matretii ar fi fixativul sau gelurile( incearca sa folosesti cat mai putin produsele astea in cazul in care le folosesti des).