| Mâcrofon a întrebat:

Salut, de ceva timp merg la sala (pentru muschi) si omul ala de la sala a spus sa caut pe net ce sa mananc (ca eu mananc doar cartofi prajiti, carne prajita, etc. si a zis ca nu e bine) deci spuneti-mi asa
la micul dejun: ce trebuie
la pranz:
la cina:
deci spuneti-mi asa ce trebuie sa mananc
funda plus vot la toate

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| 4l3x a răspuns:

Mananca mancare gatita, de aia "ca la mama acasa ", fara fast-food, dupa 18:00 clar nu mai mananci nimic, mananca foarte multe fructe si legume si bea apa multa. atentie apa plata, nu minerala big grin

| andreea2966 a răspuns:

Cel mai important este sa mininci dimineata, poti sa mininci orice doresti, dar pe nesaturate, evita grasimea si consumul zaharului, fa sport si mininca ce este sanatos de exemplu- fructe si grasime si proteine...

| CelCeReuseste a răspuns:

PEY.1.) nu manca mancaruru uleioase.
2. ) consuma macar de 5 ori pe saptamana carne alba (peste pui etc.)http://www.cura-de-slabire.ro/sfaturi/o-alimentatie-sanatoasa.html aici mai multe

3. )legume multe legume cat mai proaspat

| Anonim1a a răspuns:

ORA 7.00-8.00 Iaurt degresat, mar, cafea ne îndulcita sau cu zaharina

ORA 10.00-11.00 Suc de fructe proaspat, 2 mandarine.
ORA 13.00-14.00 Peste la cuptor sau friptura de vita la gratar, cu garnitura de legume proaspat fierte cu un cub Maggi si salata de legume cu foarte putin ulei
ORA 15.00-16.00 2 mere (grapefruit, mandarine), 1 pahar de lapte batut sau suc de rosii.
ORA 18.00 200 g friptura de vita la gratar, 100 g branza de vaci.
ORA 20.00 Iaurt degresat sau 1 cana de lapte cu fulgi de porumb.

| KeepitSimple a răspuns:

Incearca asa, MIC DEJUN 2-3 felii de miere pe paine, deoarece este unul dintre cele mai complete alimente si este si usor si iti ajuta organismul sa se refaca mai repede si sa fie mai rezistent la efort sau tot dimineata 2 oua fierte care sunt foarte usoare, fiecare mic dejun urmate de banana pentru ca ofera foarte multa energie pe parcursul zile. LA PRANZ cum a spus si Alex Mancare gatita de exemplu o ciorba (care contine multe vitamine si proteine si in acelasi timp te hidrateaza) si foarte folosite de sportivi sunt si spaghetele care sunt foarte usoare si bogate in carbohidrati. Incearca sa eviti prajeala si uleiul, dar de exemplu carne de pui la gratar e buna pentru ca e usoara, incearca sa eviti in special carnea de porc care e foarte satioasa si bogata in grasimi. Bea multa apa in special plata. LA CINA daca nu mananci dupa ora 18:00 inseamna ca ti dieta si nu iti recomand, deci tot ceva usor cum ar fi o salata cu niste pui fiert ( ca sa nu mori de foame ) si cam atat. De asemenea iti recomand sa incepi sa iei niste suplimente de vitamine, de preferinta Multivitamine + Minerale, deoarece mineralele sunt necesare in inlocuirea sarurilor pierdute prin transpiratie. Bafta si te rog da-mi o fundita!

| Fulger149 a răspuns:

Trebuie sa mergi la un nutritionist pentru ati da un regim alimentar perfect pentru organismul tau.

| createing a răspuns:

Bun! Deci daca vrei un regim pentru masa musculara trebuie sa bagi proteine si grasimi naturale zilnic! Uite un meniu ideal mai ales daca faci antrenamente la salawinking
Mic dejun:2-4 oua fierte si o legum ala alegera
pranz:Mananca o ciorba zdravana(ex:de burta de vacuta de legume etc.) pireu de cartofi plus carne de pui (nu prajita)
FRUCTE SI LEGUM MULTE
seara o salata plus un iaurt plus paine de secarabig grin