Întrebare recomandată | sandwich a întrebat:

Salut, de ceva vreme ma confrunt cu urmatoarea problema, imi sangereaza gingiile in momentul in care ma spal pe dinti dar si in momentul in care mananc ceva, sau de exemplu apas pe gingie destul de usor si incepe sa sangereze abundent, care poate fi problema si ce imi recomandati sa fac?
Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Suiram06 a răspuns:

In primul rand ar trebui sa faci un detartraj. apoi foloseste o pasta de dinti precum parodontax si ar trebui sa se remedieze. Stomatologul mi-a spus ca cel mai frecvent gingiile sangereaza din cauza tartrului. pana la gingivita e cale putin mai lunga.

17 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Consultă un stomatolog.

| darrio2007 a răspuns:

Ai gingivita.Mergi la un stomatolog.El stie mai bine ce iti poate recomanda.

| 0rlando a răspuns:

Schimbă pasta de dinți și periuța.
Îți recomand Sensodyne sau Paradontax, împreună cu o periuță de dinți ceva mai moale.

| unknow91 a răspuns:

Gingivita ...am avut si eu problema asta aaacum vreo 3 ani..inca nu mi-a trecut nici acum de tot..imi mai sangereaza putin cate odata..eu m-am dus la farmacie si i-am cerut pastile pentru gingivita...si mai dat niste pastile dar nu mai stiu cum se cheama..incearca la farmacie direct..nu te mai duce la somatolog sa mai cheltui niste bani in plus.

| viotedy a răspuns:

Spala-te cu paradontax, daca tot sangereaza dupa 1 luna mergi si fa analize.

| IloveME a răspuns:

Sa mergi la dentist! el iti poate detecta cel imi bine problema!

| PangeeaRogvaiv a răspuns:

Buna! Simptomele pe care le prezinti tu se datoreaza unei boli gingivale numita paradontoza. Aceasta este de regula o boala ereditara, mostenita de la unul din parinti, care sufera de aceeasi problema. Nu este indicat sa o ignori pentru ca in timp poate duce la pierderea totala a dintilor. Indicat este ca periodic sa faci cure de calciu si sa folosesti paste de dinti speciale pentru aceasta afectiune, care au rol de intarire a dintilor si gingiilor.
Sper ca te-am ajutat!
Multa sanatate iti doresc!

| DraudeS a răspuns:

Lipsa unei anumite vitaminte, calciu sau proteine poate cauza sensibilitatea gingiei. Consulta un stomatolog si iti da un tratament corespunzator.

Sanatate!

Răspuns utilizator avertizat
| tofanlucian12 a răspuns:

Paradontax ff buna pasta de dinti

| silvius162003 a răspuns:

Hello,

Poti incerca urmatoarele doua produse
pe care eu le recomand de multa vreme si multe persoane si-au rezolvat problemele cu ajutorul lor.
http://www.amway.ro/product/6833,pasta-de-dintsi-cu-fluoruri-glister
http://www.amway.ro/product/9949,glister-concentrated-mouthwash
Mentionez ca pasta de dinti tine 1 an pentru o persoana, in plus faci si o economie serioasa, si exista si patent inregistrat pentru aceasta.
De asemenea apa de gura are o concentratie cu mult peste cele din comert si deci rezultatele sunt vizibile!
Pentru mai multe detalii imi poti scrie pe Skype: silviu_office sau imi poti lasa un mail

| boghi98 a răspuns:

Gingivita cronica : vorbeste cu un medic dentist care iti va scrie o reteta te duci cu ea la o farmacie speciala din orasul tau ii dai un avans si peste 7 zile iti prepara o solutie care trebuie aplicata pe gingii de 2 ori pe zi cu 30 min inainte de masa ( sa nu o inghitii o tii pe gingii 15 minute apoi o scuipi )

| Costea_Mihai_1994 a răspuns:

Mergi la medic, clateste gura cu apa si daca mai sangerezi pune vata cu apa rece

| Daniel2211 a răspuns:

Si tatalui meu i se intampla asta.Da el foloseste si pasta de dinti parodontax si pasta de dinti impotriva cariilor. Iati cel mai simplu pasta de dinti parodontax.Cu mare placere! happy

| vflorinsebastian a răspuns:

Paradontax pasta de dinti si Apa de gura!
Succes!

| vflorinsebastian a răspuns:

Parodontax scuze straight face

| adrian888 a răspuns:

Cel mai rapid mod... mergi la dentist iti face niste injecti cateva sedinte si scapi succes. da gingivita se numeste, ar fi bine sa schimbi si periuta de dinti si pasta cu un sensodyne cum au zis colegi intre timp