| OnWeed a întrebat:

De curand m-am decis sa ma apuc de parasutism deoarece mi se pare un sport interesant si plin de adrenalina + daca ai sub 22 de ani cursurile sunt gratis. Dar am aflat ca la probele fizice de inceput, se dau in jur de 50 flotari, 50 tractiuni, alergare 1000m si saritura de la 2 m.

Problema mea este urmatoarea...nu sunt in stare sa fac cele 50 de tractiuni, dar sa mai fac si 50 flotari mi se pare aproape imposibil. Si de aceea ma gandesc ca trebuie sa ma apuc de un antrenament ceva deoarece pana in ianuarie trebuie sa indeplinesc acele cerinte. Din cate stiu eu ca sa te poti dezvolta bine exercitiile se fac in serii cu pauze intre... dar nu stiu exact cum si ce. Ma poate sfatui cineva?

PS: Ca idee...am incercat sa fac 50 flotari si am reusit dar acum abia imi mai pot misca bratele straight face.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Bine, nu poti sa faci toate dintr-o data, trebuie sa incepi cu putin, si sa cresti gradual, de la o zi la alta. Si sa faci mai multe serii. Si nu ignora incalzirea. Normal este sa faci 1 ora incalzire inainte sa faci altceva. Pentru incalzire faci exercitiile ce le faci si la scoala, rotiri, flexari s. a. pentru orice parte a trunchiului. Apoi faci cate 5 serii din fiecare, si le alternezi. Incepe cu serii de 15-20 flotari, genoflexiuni, tractiuni, abdomene, spate, si la fiecare saptamana mai adaugi 5, sau cresti cu cate 2 la vreo 3 zile. Dupa ce ai facut o serie din fiecare, alergi si o tura (500-800 m), si lungimea pe care o alergi o cresti cu 20-50 m tot asa, la un interval de 3-7 zile. Dupa ce termini toata treaba asta, faci un dus si apoi te duci la bazin si faci exercitii de relaxare a muschilor in apa, prin aceasta ajuti la procesarea acidului lactic din muschi si nu mai faci febra musculara.
Sper ca aceasta sa-ti fie de folos.

| OnWeed explică:

Momentan nu prea imi pot permite sala...io vroiam ceva exercitii pentru acasa care sa ma ajute.

| OnWeed explică:

Deci sa inteleg ca ar trebui sa fac ceva in genu':

incalzirea

15 flotari, 15 tractiuni, 15 genoflexiuni, 15 abdomene

dupa care alerg 1 km sa zicem ca ma tin picioarele

pauza

si chestia asta sa o fac de 5 ori pe zi iar la fiecare saptamana sa mai adaug inca 5 flotari, abdomene etc. si inca vreo 50 m la alergare?thinking

Am inteles bine?thinking

| CPR a răspuns:

Si eu am o problema asemanataoare si nare rost sa mai deschid un nou topic asa ca atat eu cat si ShadowDaniel vi-am fii recunoscatori daca ati da cat mai multe raspunsuri.

| NoName0011 a răspuns:

Fa 10 tractiuni dupa fa 10 flotari, pauza de un minut dupa mai fa cateva seri tot de acest gen.
Fa aproximativ o saptamana zilnic acest lucru.
Iar a doua saptamana vei putea face dublu
ps: nu ii neaparat 10 sa faci poti si mai multe iar pauza poate fi si mai scurta, sau chiar deloc.

Rezista atunci cand crezi ca nu mai poti.

faci 20 si te dor mainile mai fa macar 2 in plus.

| Dove a răspuns:

Se pare ca nu ai conditie fizica foarte buna eu iti propun sa te duci la sala de sport si tragi de fiare la masinile care iti imbunatatesc conditia fizica la partile corpului de care ai nevoie pentru aceste exerciti, alergarea de 1000 de metri daca timpul limita este 4:00-4:30 cred ca o poti face, flotarile eu la 13 ani pot face 50 trebuie doar sa faci cat mai des, la fel si cu tractiunile, iar saritura in lungime cred ca o poti face doar pregateste-te si la sala pentru a avea un bonus si incearca fiecare proba individual si cand ai sa reusesti sa le faci nu o sa mai ai probleme happy.