| xSNGHOSTx a întrebat:

Salut, de fiecare data cand merg mai mult(2-3) ore fac o basica la degetul inelar de la piciorul stang(direct pe pernuta) Am schimbat adidasii, mi-am pus sosete mai groase/subtiri, mi am cumparat talpa cu spuma dar degeaba, basica/bătătura tot apare, ce pot sa fac

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| lucianMKSro a răspuns:

Există plasturi speciali pentru prevenirea bătăturilor și a basicilor, cum ar fi Compeed sau alte mărci similare. Aplică un plasture pe zona predispusă înainte de a pleca la drum.
Pudra de talc sau pudra antifungică poate ajuta la reducerea fricțiunii și la menținerea piciorului uscat, prevenind astfel formarea basicilor.
În unele cazuri, o talpă ortopedică personalizată poate ajuta la redistribuirea presiunii pe picior și la reducerea formării basicilor.
Dacă problema persistă, ar fi bine să consulți un podiatru (medic specialist în afecțiuni ale piciorului). Un specialist poate evalua postura, mersul și încălțămintea și poate recomanda soluții personalizate.

| ioana748 a răspuns:

Buna,
Poti incerca plasturii antibataturi.

| Caro34 a răspuns:

Bună! Înainte să faci ceea ce "lucianMKSro" ți-a indicat (care a meritat din plin evaluarea mea) mai poți încerca și protecția din silicon special făcută pentru așa ceva (există pentru. fiecaredeget!). O găsești pe la farmacie sau pe Amazon, se poate refolosi după spălare de mai multe ori. Numai bine!

| Yaesmin a răspuns:

Smash.

| MarianWLF a răspuns:

Tine de modul in care pasesti, daca acolo apare batatura inseamna ca e zona cu cea mai mare presiune aplicata, asta poate insemna ca te-ai obisnuit sa mergi "pe varfuri" si nu pasesti pe calcaie suficient, se poate corecta dar ai nevoie de sfatul unui ortoped, nu te ajuta talpicii.