| IonutCiobanescu a întrebat:

Salut! De la un avort poate scădea fertilitatea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| LisaJulie a răspuns:

Dacă faci avort la primul copil au fost cazuri in care foarte greu se mai pot face copii

| Yurisa a răspuns:

Avorturile efectuate într-un mediu sigur și prin metode medicale corecte (avort medicamentos sau chirurgical) nu ar trebui să ducă la scăderea fertilității.

Fertilitatea poate fi afectată în acest caz dacă:
1. Avortul este efectuat într-un mediu care nu e igienic - crește riscul de infecții, deci și riscul de infertilitate (vezi boala inflamatorie pelvină - afectează trompele uterine și poate împiedica sarcinile viitoare)
2. Complicații chirurgicale (sunt foarte rare în acest caz, dar există)
3. Avorturile repetate: Mai multe avorturi chirurgicale ar putea cauza probleme legate de căptușeala uterului (endometru), dar acest lucru este rar și, de obicei, nu afectează fertilitatea în mod semnificativ.

În general, atât timp cât avortul este efectuat într-un cadru medical corespunzător și nu există complicații, fertilitatea nu ar trebui să fie afectată pe termen lung

| Xena20 a răspuns:

Din cate știu eu nu