| zharmas a întrebat:

Salut de la un timp am inceput sa am scaune ciudate. Gen fac putin si des si nu e chiar asa tare mai mult moale si ma intreb de la ce am mancat piept de pui timp de o luna incontinuu si dupa ce am citit ce periculos poate fi am lasat-o mai moale 2 zile mancand alt tip de carne sau deloc iar acum mananc foarte multe fructe adica o salata de fructe pe zi. In trecut aveam o alimentatie bogata si de la un timp tin o cura cu 1500 kcal si mananc sanatos unde am reusit sa ajung de la 130 la 117 la 14 ani gen. Dar am mai patit sa,, forfaie" stomacul sa faca mai urat uneori de la ce poate fi? Am citit ca piept de pui in fiecare zi provoaca cancer de colon sau intoxicatie alimentara dar am mancat 1 luna doar. Am un prieten care a mancat 8 anj gen si nu a patit nimic dar in fiecare zi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Pai daca mananci multe fructe e normal sa faci mai moale.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Am citit ca piept de pui in fiecare zi provoaca cancer de colon sau intoxicatie alimentara
=====
Nu mai citi toate prostiile și nu mai crede toate prostiile. Când cauți o informație, vezi dacă sursa, adică cel ce spune este de încredere.
====
Dacă sunt zgomote surde în stomac acelea sunt de la gaze. Să te uiți la o poză a stomacului, vei vedea că intestinul gros se încolăcește în abdomen la periferie. https://bit.ly/2FZ9jgr
În acea zonă, dacă mănânci fructe, ele fac gaze.

| Ineys a răspuns:

Un scaun normal este un scaun zilnic si nu tare.
Nu stiu ce intelegi tu prin tale si moale sau cat de moale este.

Dar este normal sa fie zilnic, chiar asa zice medicul.
Daca inainte nu era zilnic, poate inainte aveai ceva probleme, dar acum este ok fiind zilnic.

Desigur, problema este si atunci cand e de mai multe ori pe zi. Nici asta nu-i normal.

Cura aia e de capu tau? Sau ai mers la un nutritionist ceva? Daca ti-a recomandat-o cineva, vorbeste cu respectivul despre problema asta.

Si eu mananc foarte mult piept de pui si peste.
De fapt doar asta mananc + uneori o omleta seara, asa cam o data pe saptamana.

In rest mai mananc fructe pe parcursul zilei, in unele zile recunosc mai bag niste dulciuri ca na, "i'm only human" rolling on the floor.

Dar vreau sa zic ca si eu am tinut un regim de asta cu calorii putine, cu piept de pui si cam cu acelasi gen de mancare zilnic.

Poti sa adaugi legume pe langa pieptul ala de pui: Rosii, castraveti, varza, etc. Legumele nu te ingrasa, ba chiar sunt recomandate.

Poti manca supe, care iar nu ingrasa, etc.

| zharmas explică (pentru Ineys):

Pai 1500 calotii le mananc dupa capul meu.