| BracKMyhay95 a întrebat:

De mic am avut probleme cu dantura si nu numai din cauza dulciurilor, acum am carii in ultima faza gen: dintr-o masea mai am 1 sfert. M-am interesat pe net si am inteles ca se pot pune niste suruburi dupa care dinte (fals) insurubat, asta nu am inteles. Daca nu mai am decat radacina si un pic pe deasupra se mai poate pune implantul acela? Si cam in jurul carei sume se ajunge?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tu te referi la pivot si coronita. Acesta se poate pune doar daca caria este recenta si radacina este sanatoasa. Daca radacina este bolnava, e nevoie de extractie si atunic aceasta varianta nu functioneaza. Un astfel de dinte, cu pivot si coronita, plus tratamentul aferent consta in jur de 700-1000 de lei. Daca maseaua trebuie extrasa si e nevoie de implant, implantul costa 4000-6000 de lei.

| BracKMyhay95 explică (pentru Brigaela):

Pai daca trebuie facuta o extractie, eu am sa raman cu locul gol s-au se poate pune ceva in loc?

| Brigaela a răspuns (pentru BracKMyhay95):

Dupa extractie se poate pune implant (varianta scumpa) sau, daca ai masele bune, de care sa se faca legatura, se pot pune lucrari protetice, adica niste dinti falsi care sa fie prinsi de dintii vecini.
Este vorba despre dintii definitivi, nu despre cei de lapte, nu?

| BracKMyhay95 explică (pentru Brigaela):

Definitivi desigur!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Poate pleca de la 300 de euro și vorbim de implant dentar.
Trebuie să mergi la medic și în urma consultație vei știi exact ce este de făcut.
Pa, pa.

| Azµre a răspuns:

Se poate pune un pivot. 120 de lei cam așa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alea se numesc implanturi.
Se pot pune in orice conditii, dupa extractia dintelui (sau dintilor), atata vreme cat osul e sanatos (nu e afectat de parodontoza sau altceva).
Depinde unde ti le pui, ar trebui sa te interesezi la cabinete din orasul/zona ta. Pe mama au costat-o can 500 de euro unul, dar sunt si mai ieftine.

| july00 a răspuns:

Consulta un medic stomatolog., el v-a stii sigur ce trebuie facut!