| HellYeahChristine a întrebat:

De o luna am inceput sa iau anticonceptionalele Logest la recomandarea medicului insa nu ma simt deloc bine de la ele...am tot timpul stari de somnolenta,de parca as fi cu capul in nori,si o lipsa totala de a face orice, plus ca imi da si stari de depresie si imi agraveaza orice stare as avea.Am fost si am discutat cu medicul care mi le-a recomandat si mi-a spus ca e normal ca nu pot sa fac nimic ca asa reactioneaza corpul meu.Cat o sa mai dureze starile astea? deja nu mai suport si imi vine sa renunt la pastile...O sa mi se obisnuiasca corpul si nu o sa le mai am sau o sa ma obisnuiesc eu sa le am?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

N-o sa te obisnuiesti. Poti incerca, sub supravegherea ginecologului, ca la terminarea foliei actuale sa schimbi contraceptivele, sa iei altceva (logest are multe reactii adverse si putine femei il tolereaza bine). daca ai aceleasi reactii adverse si la alte contraceptive, inseamna ca nu poti folosi aceasta metoda contraceptiva.

3 răspunsuri:
| ywar a răspuns:

Eu zic ca medicul tau are contract cu aia de produc medicamentul sau e asa de diabolic incat face incercari pe paciente. Acu' serios, schimba medicul. Mergi la medicul de familie sa iti recomande pe altcineva. Eu asa as face. Nu te afunda in criza asta. Multa sanatate si bafta te sarutam.

| RubyDonnahue a răspuns:

Nu iau anticonceptionale, dar ma incadrez in simptomele tale. Sunt din cauza caldurii si a lipsei de calciu si magneziu.

Ai grija de tine!

| LioErnest a răspuns:

Si eu iau acest medicament si am trecut prin aceleasi stari! la mine au trecut in cursul primelor luni, eu zic sa te calmezi! daca nu trec treptat, atunci intr-adevar exista o problema! :)
aceste medicamente nu fac rau, oricum, nu poti pati nimic de la ele...
ai grija de tine! o seara buna

intra pe facebook:
http://www.facebook.com/mondenpunctro
si daca vrei ajuta-ma cu un like, te rog! multumesc