| cristi_8283 a întrebat:

De o saptamana am dureri de cap, nu foarte puternice dar deranjante..nu am incercat sa iau medicamente dar mi se pare supsect ca dureaza asa mult. Am stat des in ultimul timp in spital si cred ca daca era ceva grav imi gaseau. Acum nu stiu ce sa fac, vreo idee?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Fereste-te de frig, si poarta caciula pe urechi cand mergi afara.
Consuma si apa -mai ales dimineata pe stomacul gol chiar si o jumatate de litru daca poti.

| iulian1302 a răspuns:

Buna. Durerile de cap au mai multe cauze: incepand de la afectiuni oculare ( hiperensiune oculara), sinuzita si terminand cu tumori cerebrale diverse ( nu cred ca se punea problema in cazul tau sa ai vreo tumora) si HTA ( hipertensiune arteriala). Cauza aparitei durerilor poate fi depistata in functie de partea capului in care te doare. Astfel, se disting regiunile: frontala (deasupra ochilor), occipitala ( ceafa), temporala ( tample) si parietala ( moalele capului). Avand in vedere zonele enumerate mai sus, imi poti spune te rog care regiune te doare mai exact?

| cristi_8283 explică (pentru iulian1302):

Mai mult ma doare in spatele capului, si stiu ca suna urat dar cateodata parca se misca ceva in cap in partea aia, nu stiu cum sa explic.mi e frica de vreun accident vasculara cerebral, de asta intreb laughing

| iulian1302 a răspuns (pentru cristi_8283):

Durerile aparute in acea regiune sunt datorate, de cele mai multe ori, afectiunilor oculare si cardiace. Iti recomand sa mergi la un consult de specialitate oftalmologic iar daca vezi ca nu ai nici-o problema la nivelul ochilor iti recomand sa faci si un control cradiologic de specialitate ( in vederea diagnosticarii HTA).

| cristi_8283 explică (pentru iulian1302):

Am fost internat la cardio si nu am nimic.nici la ochi

| iulian1302 a răspuns (pentru cristi_8283):

Atunci iti recomand sa faci un CT ( computer tomograf) si sa mergi la un control neurologic.

| cristi_8283 explică (pentru iulian1302):

Am facut computer tomograf ca am avut un accident rutier acum 1 luna, tot nimic.

| iulian1302 a răspuns (pentru cristi_8283):

Cel mai bine este sa iei legatura cu un medic neurolog. La coloana nu ai probleme ( in special la coloana cervicala)?

| cristi_8283 explică (pentru iulian1302):

Cred că nu

| alinadianaaa a răspuns:

Aparitia dureri poate avea numeroase cauze:o afectiune a sinusurilor(sinuzita), probleme oftalmologice, efecte adeverse a unor medicamente pe care le ai luat, etc. Poti sa iei niste analcezice, dar daca vezi ca durerea se intensifica prezinta-te la un medic pentru investigatii suplimentare

| Kyttynna a răspuns:

Problema pentru care ai fost internat in spital tine tot de cap?

| cristi_8283 explică (pentru Kyttynna):

Nu,am gastrita si spasmofilie

| Iuliana_Andreea_1996 a răspuns:

Trebuie sa faci un consult neurologic iar doctorul hotaraste daca faci sau nu tomograf, adica asa e cel mai bine sa fie recomandat de doctor.
Crede-ma ca si eu am fost internata pentru dureri de cap si am facut tomograf si nu mi-a iesit nimic.
Am fost la dr. psiholog si mi-a zis ca am distonie neurovegativa (inseamna ca imi mananca din functiile sistemului nervos)si mi-adat niste vitamine pentru creier iar acum iar au inceput durerile de capsad
Curand ma duc din nou la neurolog.
Si stai linistit nu are cum sa fie accident vascular cerebral, ai mai multe siptome cum ar fi: varteji(dureri de alea puternice de nici nu te poti ridica din pat), nu poti vorbi coerent si fâstâcesti cuvintele, iti amorteste o parte a corpului, vederea incepe sa nu mai fie asa buna etc.
Daca ai fost internat doar pentru gastrita ...nu are cum sa iti gaseasca ce ai la cap.
Trebuie tomograf!
Sanatate!happy

| cristi_8283 explică (pentru Iuliana_Andreea_1996):

Pai cand am avut accidentul am facut computer tomograf, daca aveam ceva imi spuneau, nu?