| sebypetrescu921 a întrebat:

Salut
De o zi continui sa am arsuri la stomac si capul pieptului, ce e de facut?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Mergi odata la doctor. Poti sa ai si ulcer. Nu mai asculta aiurea pe aici si misca-te ca e nasol.

| sebypetrescu921 explică (pentru cristimihailov):

Ulcer man? straight face pe bune? cred că e prima oară când mă doare așa nasol și gata, am ulcer? straight face

| cristimihailov a răspuns:

Am zis ca e nasol, poate fi si inceput de ulcer.

Hai sa te intreb altfel: daca ar fi posinil sa fie un simptom de ceva mai rau, ai vrea sa risti?

Tu cum crezi ca incep problemele? Usurel.

Poate nu e nimic, ci doar un vant care a luat-o pe directia gresita. Dar repet, vrei sa risti?

Numai faptul ca ai pus intrebarea aici ma face sa ma gandesc ca ai avut si ceva motive.

Dar e alegerea ta... bine-inteles.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aciditate gastrica. Poti merge la medic sa iti prescrie antiacide. E bun dicarbocalmul dupa ce mananci.

| CosmiinTezeu a răspuns:

Este Renie cumpara ia o pastila cand ai probleme si gata nu mai ai probleme

| Awwwww a răspuns:

Cand mai am probleme cu stomacul mai iau Dicarbocalm sau gume cu mentol, cu asta imi trece.Mai sunt bune si bananele si painea prajita sau ceva uscat.

| AnutaAna a răspuns:

Umbla la alimentatie, arsurile sunt date in general de alimentele acide. Alimentatia acida produce senzația de greutate în organism, migrenă, nervozitate, arsuri la stomac, de aceea este indicat ca alimentatia noastra sa fie preponderent alcalina. Alimentele ar trebui sa fie in medie 75-80% alcaline si doar restul acide. Trebuie sa fim atenti si la apa, sa fie tot alcalina, adica sa aiba un Ph mai mare de 7. Am urmat si eu o dileta alcalina am redus carnea, am baut apa alcalina Calipso si am mancat mai multe cereale si leguminoase. Dieta cu apa alcalina ajuta la digestie, la eliminarea crampelor, la piele, la tonus si chiar la eliminarea stresului