| Brian4ever a întrebat:

Salut din nou.Ieri fratele meu mai mare de 19 ani a spus ca il doare foarte tare burta in partea stanga...plangea de durere la un momendat. Maicamea la dus la spital si i-au facut 2 injectii sa amelioreze durerea si iau zis ca au colica renala, adica ceva la rinich pietre sau asa ceva iar durerea e de nesuportat cand elimini pietrele stiu si eu asta de pe net.Chestia este ca m-am speriat sa nu patesc si eu si intrebarea mea este:Cum sa previn pietrele? sa beau multa apa plata? sa nu mananc mult prajit? Va rog ajutati-ma.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Danielbc a răspuns:

Salut,pietrele la rinichi apar din cauza apei de la robinet.nu conteaza ca bei direct sau folosesti la mancare.vezi tu apa de la robinet are nisip(nu se vede cu ochiul liber)e si pe parcursul anilor acel nisip se aduna in tine si se transforma in pietre(deci e ceva ce se face pe parcursul a mai multor ani). fratele tau a facut inaintea ta si a parintilor tai pentru ca probabil organismul lui e mai slab.cum poti sa previi? spune-le parintilor tai sa puna filtru la chiuveta de la bucatarie, astfel nisipul ramane in acel filtru(de asta si sa inventat pentru ca apa nu e curata), fratele tau va elimina prin urina acele pietre cu tratametul adecvat(depinde foarte mult si cat sunt de mari pietrele)daca acele pietre sunt mari va necesita operatie.Eu nu prea recomand medicina naturista dar cand e vb de pietre la rinichi asta te ajuta enorm. spune-le parintilor tai ca sunt ceaiuri speciale la farmaciile naturiste(nu consta mult).

NU MAI FOLOSI APA DE LA ROBINET PANA NU ITI PUI FILTRU

3 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Nu ai cum sa previi litiaza renala decat hidratandu-te zilnic cu minim 2 l de apa. Pentru o mai buna eficacitate, trebuie identificata compozitia calculilor prin testele indicate de medic (analiza urinei, analiza unui calcul eliminat).

| Adina77 a răspuns:

Buna!
Deoarece apa de la robinet are nisip si poti face pietre, trebuie sa te hidratezi foarte bine si sa consumi multe alimente cu vitamina C.
Vitamina C impiedica formarea calculilor.
De aceea, eu tot timpul am in frigider limonada, pe care o beau in loc de apa.

| Laurentiu_Moldovan_1993 a răspuns:

Bea foarte multe lichide, asta ajuta mult.Iti recomand berea, dar cu masura!