| Twister09 a întrebat:

Salut, după o raceala am rămas cu o tusa, am fost la pneumologie, am făcut raza, mi-o spus ca am bronsita cronica, mi-o dat vitamine și sirop paxeladine, am fost la control iar, tusa nu mi-o trecut, am făcut spirometrie, mi-o spus ca am suflat în limite normale.
Mi-o spus ca am hiperactivitate brosnica. (adică început de astm)
Mi-o dat asta 15 capsule și clenil jet spray de 250 mg.
Dece mi-o dat acel spray? dacă eu nu ma sufoc, și n-am probleme cu respirația și n-am crize de astm, eu doar tușesc.
Și cum sa am început de astm dacă am suflat în limite normale?
Aceste sunt de la spirometrie:
FVC valoare procentuala 82
FEV 1 valoare procentuala 83
FEV1FVC valoare măsurată 87.4
PEF valoare procentuala 130
MEF 50 valoare procentuala 70.
Dacă poate să-mi explice cineva?
Mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Crezi ca noi stim mai bine decat medicul?

| Violleta2022 a răspuns:

Poate sa-ti explice medicul, deci mergi inapoi si pune toate intrebarile pe care le-ai formulat aici, pe forum!
Din pacate, pe TPU NU exista medici!

| NLS a răspuns:

Sunt in a 4-a saptamana in care tusesc, si la fel, a inceput cu o raceala.
Deoarece am facut si temperatura, am presupus ca am puroi la amigdale (nu le am scoase si mai am uneori probleme, dar rar).
Am primit antibiotic de la medic, dupa 7 zile nici o schimbare, decat ca nu am mai facut temperatura.

Am incercat 4 siropuri de tuse, BronchoStopp (extract de ridiche + altele), Biseptol (sirop din Romania cu albastru de metil, miere si plante), nimic.

Mi-am facut decoct de nuci de cel putin 10 ori, sau decoct cu nuci+ceapa intreaga si cimbru.
Plus tone de ceai foarte cald, cu lamaie si miere.

Am luat si ACC Akut.
Nu m-a ajutat foarte mult.

De 2 zile am taiat marunt 2 cepe mai mici, am pus totul intr-un borcan de 435g, am curatat si maruntit o bucata de ghimbir cat un deget mai mare si am completat cu sucul unei lamai mari stoarse, plus 6-7 linguri zdravene de miere, si putina apa (vreo 30ml).

Lasi la macerat in borcanul cu capac minim 24 ore, sau de preferat 2 zile. Il scuturi/amesteci de 2 ori pe zi.

Dupa care consumi sucul sau tot continutul in decurs de 3zile, regulat (tot la 4 ore de ex cateva lingurite).
Nu inteleg cum e posibil, dar dupa 2 zile simt ca m-a ajutat maglavaisul asta mai mult decat au facut-o siropurile si pastilele.
Incepe sa se rupa in sfarsit.

Daca ai tratament, nu trebuie sa renunti la el.

| ioana748 a răspuns:

Bună,
Încearcă un sirop homemade...nuci sparte puțin, ceapa întreaga cu foi cu tot și miere...
Mai este siropul din muguri de pin.
Sănătate,