| anonim_4396 a întrebat:

E o,, problema" ciudata, poate si ca sigur nu e nimic, sper. Oricum voi merge zilele acestea sa fac analiza de urina iar. De ce spun ca e ciudat : De vreo 2 ani, de fiecare data in perioada asta septembrie-octombrie se intampla ceva ciudat : urinez mult incolor, ieri am urinat de vreo 5-6 ori, azi (tin evidenta sa vad) pana acum am urinat de 3 ori. Nu ma doare nimic. Si anul trecut am facut asa, m-am speriat si am fost să-mi fac analize de urina si nu aveam nimic, totul ok. Anul acesta iar. Totul tine cam 1 saptamana. Am inceput de azi sa iau Dr.Hart extract de merisor, asa am facut si anul trecut si mi-a trecut in cateva zile. Nu beau multe lichide (poate va duce cu gândul ca beau lichide multe, dar nu mi se pare). Ce ar putea sa fie, voi patiti asa ceva? De cate ori urinati pe zi? Nu mai citesc articole de pe net, ca ma dau peste cap, ma sperie si mai tare. Ma doare putin si spatele chiar jos de tot (nu rinichii).

O zi buna!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| CuriousStuff a răspuns:

Culoarea urinii e strict legata de concentratia ei, in cazul asta. Nu e anormal sa fie incolora, ar fi anormal daca ar fi prea inchisa sau alte culori decat cea specifica de urina.
Numarul de mictiuni/zi e diferit in functie de cate lichide consumi. Consumi mai multe lichide, mergi la baie mai des. Vezi ca lichide nu inseamna doar apa, suc sau ceai. Lichid e si supa, unele fructe si alte cateva.
Nu ai nimic. Dar nu o sa te opresc sa iti faci analizele, astea nu strica niciodata.
Multa sanatate.