| Sawarekh a întrebat:

Salut, este adevarat ca daca te piepteni zilnic pe cap, parul va cadea mult mai greu?

Ma tot zapacesc ai mei, ca o sa-mi cada parul din cap dac nu fac asta.

Daca este adevarat, imi spune cineva o explicatie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| 1onur a răspuns:

laughing)laughing) nu frate nu este Adevărat așa ceva

| Korkodeln a răspuns:

Nu este adevarat, parintii incearca sa te invete cu niste reguli minime de igiena si ingrijire corporala, care includ si pieptanatul, altfel o sa fii un ingalat si nu vor asta.
O sa vezi mai tarziu ca iti foloseste sa ai aceasta obisnuinta, pieptanatul de calmeaza si arati mai prezentabil.

| StudentLaMedicina a răspuns:

Părul poate cădea în mai multe feluri: din rădacină și se poate rupe dacă este degradat. Este normal să ne cadă o anume cantitate de păr pe zi din rădăcină dar nu ar trebui să se rupă. Folosește balsam şi un spray de descurcat părul după spălare. Pieptănatul prea mult şi prea des poate face chiar rău părului - îl poate îngrăşa şi rupe.