| Maripapaia a întrebat:

Salut.
Eu am avut acum 2 luni Helicobacter Pylori. Am refăcut testul dar încă aștept rezultatele analizei. Întrebarea mea este, având în vedere ca am aflat ca se transmite prin saliva sau mâncare contaminata, iubitul meu și toti cei care au stat la masa cu mine, nu au luat și ei? Pana acum absolut nimeni nu a avut simptome sau stări diferite. Sau e posibil sa fie asimptomatici și sa poarte boala? Eu o pot lua înapoi dacă ei au luat? (eu încă am rămas cu aproape toate simptomele chiar și după tratament)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cu iubitul am inteles, ca poate sa fii luat, dar familia nu cred, ca doar nu ai scuipat in farfuria lor.
Pot face analize medicale, ca iese la un simplu test de sange.

| relian a răspuns:

Mai mult de jumate din populatia globului are bacteria asta in stomac,majoritatea dintre ei habar nu au,nici simptome nu au.

De ce? Pt ca depinde de fiecare organism,de regula cele mai sensibile organisme is cele cu simptome si la care bacteria respectiva face ceva.

Persoanele ce arati tu,ar putea avea bacteria dinaite de a o avea tu,ori poate ca tu ai luat-o de la ei,orice este posibil.Tu fiind poate mai sensibila,avand stomacul mai slab,bacteria poate cauza pagube acolo,pe cand la aia mai rezistenti nu.

Nu se stie exact nici acum ce anume fac acele bacterii,sau cum fac sa cauzeze dureri si mai stiu eu ce alte simptome.
Asta nu este o boala,asta este un agent strain care ajunge in stomac.
Este daca vrei ca si atunci cand pe tine te musca un tintar,te ustura,se umfla acolo,iar la alta persoana nici nu simte ala ca l-a muscat macar,nu apare nimic vizibil laughing e mai nesimtit,omu zic nu tintaru,sau poate tintaru e mai slab laughing

Poti lua inapoi, doar daca ai un stomac parf, adica f slab, sensibil la si din orice.
Daca ai avut fa iar test, banui ca ai luat ceva antibiotice, acu mai fa un test si vezi de mai o fi ramas ceva animaluri de astea.

| iulia0514 a răspuns:

Și eu am avut bacteria, soluția este să-și facă toți teste de sânge atunci vei putea știa dacă o au și ei! Da te poți reinfecta oricând

| natur a răspuns:

Gastrita sau ulcerul gastric poate avea mai multe cauze.
Vezi si aici: https://www.bioplant.com.ro/blog/sanatate/gastrita-si-alimentatia