| Toalamare a întrebat:

Salut, eu am o intrebare.
De exemplu ies pe afara, merg intr-un local, ating clanta dar nu mai apuc sa ma spal pe maini si ma spal afara la un alt local imediat neatingand telefonul, oricum deja bacteriile intra in contact cu maneca hainii, nu ne spalam degeaba?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Din intrebarile tale cam reiese ca esti cam mic de varsta. Ce cauti la local?
Nu te speli degeaba. De microbi nu scapam niciodata dar prin spalare, mai reduci numarul lor.
Mai e unu pe aici, nu dau nume, care se spală cu apă rece la pe.nis si apoi se intreaba tot el de ce ii apar pete pe acolo.
Si tu ai probleme cu igiena sau vrei sa faci ecomomie la apă si săpun?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu te speli degeaba.
La fiecare spălare tot mai omori niste bacterii. Și ideal ar fi când pui mana pe mâncare sau mănânci sa te speli și să nu mai atingi altceva.

| VoidEternal a răspuns:

Pai da, dar oricum nu le poți omorî pe toate chiar daca te speli. Ideea e să rămână cât mai puține, nu te speli degeaba.

| vodka020202020 a răspuns:

Desigur! Spălatul mâinilor nu este inutil chiar dacă atingi telefonul sau hainele. Acest obicei ajută la eliminarea germenilor de pe piele, reducând riscul de transmitere a acestora. Deci, chiar și în situații rapide, un pic de igienă poate face o diferență!

| stefanbos a răspuns:

Fereasca dumnezeu

| SavageWR a răspuns:

Niciodată nu te speli degeaba.
Ori de câte ori te speli pe mâini, îndepărtezi o mare parte din microbi.
Îți recomand ca pe viitor să porți asupra ta un dezinfectant pe bază de alcool.Nu îl folosi foarte des totuși, ți se va usca pielea