| tyler16007 a întrebat:

Salut, eu de obicei pentru alergie iau pastile xyzal, dar niciodata stiu ca nu mi-a fost impus alergologu in cazul unei alergii, sa tin neaparat tratament, dar nici nu prea mai tin asa minte, n am mai fost de cativa ani, in cazul unei alergii alimentare ce ziceti, are ceva daca iau doar o pastila si atat de xyzal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Adica ai alergie si vrei sa stii daca e bun sa iei o pilula ceva? Daca stii sigur ca ai alergie nu vad de ce sa nu iei.

Dar daca nu ai nici un simtom, dar vrei tu sa iei asa sa fie acolo, eu zic sa iti vezi de treaba.
Nu ca tiar face rau, nu are ce rau sa faca, dar daca nu ai nimic, nu vad pentru ce sa iei pilule.

Alergia aia banui ca e la anumite alimente, sau anumite chimicale din alimente, asa ca evita sa consumi acele alimente si o sa fii in regula.
Asa este cel mai bine, sa stii la ce esti alergic, apoi stii ce sa faci, ce sa eviti.

Stai nitel ca parca acu am inteles mai bine, sper laughing pentru ca ai bagat o formulare sta mita in coada laughing

Intrebi daca ai alergie ce sa faci, in senmsul daca sa iei o singura pilula sau mai multe, sub forma unui tratament.
Daca ai mai avut asa ceva, ar trebuie sa stii in cit timp tia trecut, de la consumarea acelui aliment.

Daca iei o pilula si trece, atunci fa asa, nu vad pentru ce sa iei mai multe.Ie mai multe doar daca simptomele persista, vezi asta a doua zi si urmatoarele zile, asa ca daca a doua zi tot naspa te simti, bagi in continuare pana cand simptomele dispar.

Spui ca ai mai avut astfel de experiente, asa ca ar trebuie sa stii in cit timp a trecut, cate pilule ai luat.

De exemplu cei alergici la polen, aia stiu cit timp e polen in aer, de al meteo, ori ceva genul asta, si iau pilule acea perioada.

La alimente tu stii mai bine, ai mai fost imn situatia asta, asa ca mai bine ca tine cine sa stie laughing

| Furnicuta000 a răspuns:

Stii cum e cu pastilele astea pentru alergie, niciodata nu se stie cat timp e nevoie sa le iei. Important e sa nu le iei o perioada foarte mare de timp gen ani intregi pentru ca atunci te afecteaza la alte organe gen ficat, dar nici sa nu le iei prea putin ca nu isi fac efectul. Ma refer la alergiile cronice de care nu prea te poti feri de ex alergia la ambrozie sau praf. La alergia acuta gen intepatura de viespe sau la un aliment pe care l-ai mancat si stii ca esti alergic la el, iei o pastila si gata
Mai bine reformulezi intrebarea ca nu se intelege exact ce vrei sa spui