| irinuta1113 a întrebat:

Salut eu mananc cele 3 mese principale,insa nu am energie, ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| NoLongerInUse a răspuns:

Https://ro.wikipedia.org/wiki/Homeostazie

Daca esti obisnuita cu un anumit stil de viata (de ex.: daca nu faci sport mai deloc) si incepi sa schimbi ceva brusc (te apuci sa faci sport dintr-o data, de ex.), apare homeostazia, care te impiedica sa faci schimbarea, chiar daca e de multe ori benefica pentru tine. Corpul memoreaza stilul de viata vechi ca ceva bun, si cand incepi sa-l schimbi percepe schimbarea ca un atac, deci reactioneaza. dar e foarte normal si nu trebuie sa te impiedice sa te schimbi.

(Nu sunt sigur ca asta e dar poate fi).

16 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Mişcare, odihnă, mâncare hrănitoare, sănătoasă, multă apă...

| RAY a răspuns:

Ce energie vrei? esti mereu obosita sau?

| peperonies a răspuns:

Ce mananci?

| DovleacTurbat a răspuns:

Si daca mananci 4 nu mai sunt principale? Inca mai sunt oameni care cred ca micul dejun e masa principala sau mai pe scurt mai exista oameni care cred in "mese principale"? laughing Poti sa mananci si de 20 de ori daca nu consumi surse bune de carbohidrati de unde energie?

Răspuns utilizator avertizat
| NoLongerInUse a răspuns:

Dormi destul noaptea? Daca te simti obosita in jurul pranzului sau dupa amiaza am auzit ca e normal, poti sa te culci putin (si 20-30 de minute sunt bune, se numesc "power naps" in engleza, poti sa cauti pe Google mai mult despre ele). Incearca sa faci sport, sa mananci sanatos si la ore fixe etc.

| irinuta1113 explică (pentru NoLongerInUse):

Dorm normal, mananc normal 3 mese, si fac sport destul de des, ce sa fac? vreau sa remarc ca sunt la inceput de dieta, poate asta este motivul? trebuie sa ma obisnuiesc cu noul mod de viata?

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru irinuta1113):

Orice manci isi da energie =caloriii, oboseala poate fi cauzata de alti factorii

| NOname a răspuns (pentru irinuta1113):

Depinde la ce fel de dietă te referi. Dacă nu consumi suficiente calorii, este posibili ca aceasta să fie cauza lipsei tale de energie, deşi nu neapărat. Poate nu ar strica să consulţi şi medicul de familie, să faci nişte analize...

| irinuta1113 explică (pentru NOname):

Dieta cu doar fructe si legume

| NOname a răspuns (pentru irinuta1113):

E ok, mai ales dacă sunt proaspete, crude. Dar adaugă în alimentaţie şi nişte seminţe, nuci şi leguminoase (în cantităţi rezonabile, mai ales dacă intenţionezi să slăbeşti).

| irinuta1113 explică (pentru NOname):

Cred ca sunt anemica

| NOname a răspuns (pentru irinuta1113):

Posibil. De cât timp ţii această dietă? Dacă de mult timp, atunci ar cam fi cazul să-ţi îmbogăţeşti alimentaţia.

| NOname a răspuns (pentru irinuta1113):

Dacă dieta de acum este cea de aici http://www.tpu.ro/......au-normal/ atunci se explică multe. O poţi ţine aşa câteva zile, dar nu la nesfârşit.

| NoLongerInUse a răspuns (pentru irinuta1113):

Https://ro.wikipedia.org/wiki/Homeostazie

Daca esti obisnuita cu un anumit stil de viata (de ex.: daca nu faci sport mai deloc) si incepi sa schimbi ceva brusc (te apuci sa faci sport dintr-o data, de ex.), apare homeostazia, care te impiedica sa faci schimbarea, chiar daca e de multe ori benefica pentru tine. Corpul memoreaza stilul de viata vechi ca ceva bun, si cand incepi sa-l schimbi percepe schimbarea ca un atac, deci reactioneaza. dar e foarte normal si nu trebuie sa te impiedice sa te schimbi.

(Nu sunt sigur ca asta e dar poate fi).

| Paraschiva_Plesca_1971 a răspuns:

Cele 2 gustari le mananci? Incearca sa mananci o portie mai mare, poate nu mananci destul de mult.Sau bea intre mese cafea neindulcita daca esti la dieta