| FocusMood a întrebat:

Extista pastile sau ceva de la farmacie care sa te scape de timiditate (frica vorbitului in public, emotii puternice.)?
Eu ma gandeam la calmante, sunt bune?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Kriss96 a răspuns:

In niciun caz. Este foarte periculos sa iei pastile aiurea. Nu exista pastile pentru timiditate/anxietate. Iar calmantele sunt de mai multe tipuri si poti avea probleme grave daca le iei fara a avea una din problemele din prospect. Calmantele sunt in general pentru dureri. Un calmant este ca un drog,iar atunci cand il iei nu mai ai nicio reactie. Poate scapi de timiditate si emotii, dar o sa arati ca un zombi si nu o sa fi in stare sa comunici cu nimeni. Pentru probleme de timiditate trebuie discutat cu un psiholog. Nici mie nu-mi place sa vorbesc in public si am niste emotii de mi se face stomacul ghem, dar nu ma gandesc la asta. Merg inainte, cu capul sus si imi vad de treaba mea fara sa ma gandesc sau sa ma intereseze ce zice altcineva. Si imi trec emotiile in timp ce vorbesc. Aici e vorba de increderea in fortele proprii. Neincrederea de sine, comentariile altora sau defectele pe care stim ca le avem ne pot face timizi atunci cand ne expunem publicului. Dar si altii au emotii. E normal si trebuie sa ne acceptam asa cum suntem si sa mergem inainte cu capul sus. O persoana timorata care se balbaie de emotii o sa fie luata la misto in secunda doi. Pe cand cineva care nu tine cont de parerile altora si isi expune punctul de vedere in fata tuturor va fi foarte apreciat.

15 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Există psiholog, medic psihiatru.
Pa, pa.

| mdaria a răspuns:

Nu cred ca sunt pastile care sa te ajute cu asa ceva, doar poate care sa te faca sa fii ca o leguma. Daca vrei sa scapi de emotii, trebuie sa nu-ti mai fie frica de oameni si nici de tine. De ce anume ti-e frica? Sa nu te faci de ras? Nu poate nimeni sa-ti faca nimic.

| tranquilaaa a răspuns:

Nu iti trebuie pastile pentru asa ceva. Aceasta e o teama care trebuie invinsa

| Musique a răspuns:

Nu.
Ca să scapi de timiditate ai nevoie de voință și tupeu.Pastilele sunt egale cu zero.
Multă baftă!

| ElenaSA a răspuns:

Eu am mai redus din frica cu remediu homeopat.Dar ai nevoie si de exercitii de relaxare. Poti sa incerci si cu Passiflora.E...Fiecare cu remediul sau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Numai un psiholog te-ar putea ajuta.
Te pup!

| Braunion a răspuns:

Nu se mai folosesc calmantele (tranchilizantele) impotriva fricii de a vorbi in public de mult...
Cele mai bune pentru asa ceva sunt benzodiazepinele (in special xanaxul fiindca nu sedeaza si deci pastreaza intacta capacitatea de a gandi rapid si corect, mai pe intelesul tuturor nu apare efectul de zombie). Trebuie insa prescriptie medicala (cu reteta albastra) pentru asa ceva. Ce poti lua tu fara probleme de la farmacie este propranololul. 20 mg propranolol inainte de a ''intra in scena'' si emotiile sunt blocate destul de mult. Singura problema este faptul ca propranololul poate induce bradicardie la persoanele sanatoase (iar la primele doze, pana te obisnuiesti s-ar putea sa te deranjeze chestia asta)
Ar mai fi si a III-a optiune, alcoolul in cantitati terapeutice (maxim 500 ml bere alc 5% vol, maxim 250 ml vin alb sau rosu alc 11-12% vol si maxim 50 ml tarie alc 40-41% vol) doza o reglezi in functie de cum raspunzi tu la administrarea de alcool dar fara sa depasesti dozele maxime fiindca apare sedarea.
Chiar daca nu este la fel de eficient prefer propranololul in detrimentul alcoolului fiindca nu are efect psihotrop.
Pentru rezolvarea problemei pe termen lung este necesar sa urmezi un tratament cu un inhibator selectiv al recaptarii serotoninei (praferabil Cipralex la ce descrii tu)

| FocusMood explică (pentru Braunion):

Mersi, voi incerca! big grin

| LucianStroe a răspuns:

Eu mai degraba as recomanda nu un calmant, ci ceva euforizant (o gura de tarie)... happy

| MissDi a răspuns:

Sincer nu stiu ce sa iti spun.Calmantele sunt de obicei bune pentru dintii, nervi. Dar in nici un caz pentru timiditate.Stii cum poti sa invingii timiditatea? happy De fapt nu stii. Daca ai stii nu ai mai fii aici corect? laughing Poti sa o invingi si singur. Pur si simplu lasi vorbele sa curga, te eliberezi.Te gandesti ca daca te descarci e mai bine.Trebuie sa risti.Si atunci cand am emotii eu ma gandesc ca va fi bine.Eu in general sunt destul de "persimista".cel putin asa spun prietenii dar eu ma consider realista ^.^ si atunci cand am emotii devin optimista.Stiu ca poti sa treci peste asta.

| onlym3 a răspuns:

Indiferent de ce pastile ai lua nu vei scapa de acea stare de timiditate pentru ca pur si simplu e un efect de moment dupa care revii la starea initiala si oricum se stie ca atunci cand iei acelasi "tratament" pe o perioada mai lunga la un moment dat organismul se va obisnui si nu vei mai simti efectul pastilei/pastilelor asa ca totul depinde doar de tine, nu da bani aiurea pe pastile "minune".

| alezander12 a răspuns:

Cea mai buna metoda este sa mergi la un psiholog.nu crede doar in pastile.succes
funda!sad

| zubyx a răspuns:

Buna! Si eu sunt foarte emotiva, ...cand merg la o olimpiada/concurs i-au calmante! Zic ca sunt bune si chiar ma ajuta sa trec peste emotii.
FUNDA?

| MarianaDaia a răspuns:

Buna Andrew2012!
Pe mine m-a ajutat foarte mult un produs natural extraordinar, ca acum nu ma mai opresc din vorbit ( sustin frecvent seminarii in fata a 70-100 de persoane)! Intra pe aceasta adresa si citeste despre el, sigur te va ajuta si pe tine! Succes!
https://marianadaia.wordpress.com/2013/02/02/rhodiolin/