| AlexBest13 a întrebat:

Salut fac sala si m-am decis sa tin un regim alimentar... problema este ca doresc sa imi fac un shake proteic care contine cam vreo 4 albusuri de ou si alte ingrediente si ma intreb daca il consum de mai multe ori pe zi patesc ceva? sau chiar si o data? pentru ca am auzit ca nu e bine sa mananci multe oua

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| PogChamp a răspuns:

Nu e bine sa mananci multe galbenusuri de ou datorita continutului ridicat de colesterol, albusul fiind sarac dpdv nutritiv in comparatie. Nu e bine sa bei nici prea multe shake-uri ca organismul tau isi ia doar doza necesara de proteine, restul fiind aruncat. De asemenea de la prea multe shake-uri poti sa te constipi. Cheia dezvoltarii musculaturii e moderatia, nu excesul.