| CorleoneGyovanny a întrebat:

Salut
Greutatea se moștenește?
Adică dacă tatal este gras fiul v a fi si el tot gras? Sau dacă tatal e slab fiul va fi tot slab? Sau mama in loc de tata, se ia greutatea după parinti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu este o anumita regula.

| Violleta2022 a răspuns:

Greutatea nu se mosteneste, doar obceiurile proaste si mancarea proasta, duc la ingrasatul ala nesanatos.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu.
O mare parte din obezitate este datorata stilului de viata.
Daca fiul face sport si nu mananca prost, scapa de obezitate.
Dar din pacate, crescand intr-o familie in care se mananca mult si prost, s-ar putea sa ajunga obez nevinovat, iar slabitul nu ii va fi deloc usor.
Si apropo de genetica, sunt sanse ca fiul sa mosteneasca mai mult trasaturile mamei, decat pe cele alea tatalui. Particularitatile genetice pot aparea chiar din 2 in 2 generatii, adica un copil poate semana mai mult cu unul din bunici, de exemplu, in timp ce parintele (fiul bunicului), nu prea.

| doctorandus a răspuns:

Din punct de vedere genetic 90% din oameni sunt predispuși să fie grași dacă au la dispoziție suficientă mâncare.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Deci faptul că ești gras înseamnă că ești om normal și n-ai răbdat de foame.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru doctorandus):

Un om normal se misca si nu maninca precum porcul, sa avem pardon.

| doctorandus a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Aia slabi cand dadea o foamete mureau. Deci toti oamenii de azi sunt urmasii alora care mancau ca porcii.

| dullcat a răspuns:

Materialul genetic se mosteneste, deci da, poti spune ca inclusiv predispozitia pentru o anumita silueta e acolo.Mama mea seamana cu bunicul, e mica de inaltime, aproximativ 1.60 si are silueta de mar.Acum la batranete seamana leit de la spate, asa pufosi amandoi, chiar daca mama era slaba in tinerete. Unchiul seamana cu bunica (aprox. 1.65) dar are aproape 2 metri inaltime si e mai slim fit asa. laughing

| relian a răspuns:

Normal vei semana cu unul dintre parinti, asta daca vei consuma alimente ca si ei.
Daca in schimb, maninci cit trebuie, te poti mentine slab, fara grasime.Si parintii la rindul lor, daca ar fi avut o dieta normala, sa-i zicem asa, atunci nu ar fi fost grasi.

Nici un om nu-i gras asa fara sa manince mult laughing omul prin natura lui, ar trebuie sa fie slab, nu gras.
Grasimea apare atunci cand stam si o fredoman si manincam asa fara control, ca un fel de activitate, laughing unia chiar fac din asta o activitate, sa manince, de aia ajung la sute de kg.

Trebuie sa maninci cit ai nevoie, cit are nevoie organismul, mai exact.
Asa creierul s-a invatat sa-ti ceara, dar tot tu sau el trebuie sa nu-i dati laughing pentru ca el cauta sa faca rezerve de sunci, ceea ce nu-i bun deloc. Odata facute sunci, creierul tot nu o sa foloseasdca de acolo, pentru ca oamenii au la dispozitie mincare balamuc, asa ca e bine sa nu lasi sa se faca sunca, mai bun este muschi decat sunca laughing

| Catrice a răspuns:

Bai sincer scuza asta se purta acu 10-15 ani, vad ca România tot nu a evoluat la cunoștințe medicale laughing

| gabicoo a răspuns:

Cineva spunea că obezitatea și prostia sunt genetice! Se înșela! Un obez poate slăbi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am avut o iubita care baga ca sparta in ea. In fiecare zi maraton de dulciuri, cipsuri si cola. Nici un pic de sport si are corp perfect. Si la munca am colege care baga zilnic shaorme si khebab si sunt super fit. Un amic baga in el a prost si tot slab este. Unii sunt ft norocosi din punctul asta de vedere. Eu trebuie sa am grija ce mananc, am dat jos 5-6 kg, arat ok dar nu pot sa scap de balonasul din fata. Singurul abuz pe care il fac, este : o data pe saptamana beau 3-4 beri, la bere nu renunt nici mort laughing

| gabicoo a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu faci parte din categoria: "Săptămâna trecută am fost în vizită la o fabrică de lactate și am hotărât că nu mai mănânc brânză topită. Săptămâna asta am fost la o fabrică de mezeluri și am hotărât că nu mai mănânc parizer. Săptămâna viitoare sunt invitat la o fabrică de bere - dar să fiu al naibii dacă mă duc!"

| anonim_4396 a răspuns (pentru gabicoo):

Mai putin aia cu berea laughing

| Drake21 a răspuns:

50% se mosteneste iar 50% sunt antrenamentele tale

| Skarr a răspuns:

Se mosteneste doar daca ai aceeasi dieta minunata ca parintii tai care sunt grasi.
Logic ca daca ei s au ingrasat atunci tu mancand aceeasi mancare probabil o sa fi si tu gras.
De mostenit genetic nu exista asa ceva. Foarte slabe sanse sa se intample.
99% e doar dieta si alegerile pe care le faci de zi cu zi

| Hypefox a răspuns:

Nu este genetic. Este vorba de obiceiuri. Daca ambii sunt plinuti este din cauza ca nu fac atentie la alimentatie si daca au un copil, practic il predispune la alimentatia lor si meniul lor, mesele lor, de aceea acesta se ingrasa. In schimb daca mama ar fi constienta de asta ar putea evita si in cazul copilului pur si simplu sa-i ofere 3 mese zilnice cu meniuri bine puse la punct care sa contina tot ceea ce are nevoie copilul si efectiv sa-l mentina iar acesta nu l-ar ingrasa ci ar creste normal.

Adultii au tendinta de la stres sau alte probleme sa se refugieze in mancare si de aceea kg in plus.