| Crisstinuuta a întrebat:

Salut:* Iarasi va cer parerea in legatura cu o alimentatie sanatoasa, dupa cum stiti, am 14 ani, 1.57 inaltime si 1.46.5 -47 kg. Ei bine, am fost si grasa ( 58 kg) am fost si slaba (39 kg) acum as vrea sa ma mentin aici, intre 45-47. e bine?:-s. Ce m-a determinat pe mine sa slabesc a fost fapul ca vara purtam pantaloni scurti, si din cauza ca picioarele mele erau groase, mi le atincem ( frecam) ce imi provoca un discomfort urias. Acum, la 47 de kg iarasi incep sa mi le ating( fara acel discomfort). Mentionez ca am putina burtica, cand stau in picioare nu se vede, si as mai dorii sa spun ca am oasele foarte grele. Ce spuneti, la 45 de kg ar fi mai ok la varsta mea? Va pupacesc si astept raspunsuri multe multe:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

La această vârstă/înălţime, greutatea IDEALĂ/normală ar fi de 53 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Înainte erai ANOREXICĂ ( la 39 kg ), acum eşti SUBPONDERALĂ ( prea SLABĂ )!

Ar trebui să "mai pui" vreo 5 kg...

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Ar trebui sa ai 47 de kilograme.
Da, asa ar trebui sa te mentii.
La 47 de kilograme esti foarte OK.
Te pup!