| Wordofthat999999 a întrebat:

Salut! Iau anticonceptionale Belara de doua săptămâni și încă mai am acnee, după cât timp o sa dispară acneea? Ca dermatologul mi-a spus ca am acnee hormonala. Trebuie sa mai aștept?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu intotdeauna te scapă de acnee.

| Frank51 a răspuns:

Nu garantează nimeni că luând anticoncepționale vei scăpa de acnee, sunt prea mulți factori la mijloc. Testele se fac pe o perioadă mai mare de timp oricum, 2 săptămâni nu sunt de ajuns. Dacă astea nu-ți sunt de folos îți va prescrie altele după care iar aștepți câteva luni. Este posibil și să fie o combinatie între alimentație, stil de viață, hormoni, stare mentală. În astfel de situații se merge pe "încercat toate până ceva merge".

| IamJoKeR a răspuns:

Vrei să nu rămâi însărcinată?

| Ion8800 a răspuns:

Salutare, ce vârstă ai? Excesul de estrogen poate alimenta acneea... Ti le-a recomandat un medic? Ma gandesc doar la varianta de ovare polichistice, sau suprarenale hiperactive (exces de DHEA), sa recomanzi anticonceptionale.
Anticonceptionalele vin cu un pachet mare de riscuri, sunt variante mult mai sigure.