| Holy97 a întrebat:

Salut! Ieri am facut insolatie din pacate. Ma simtea slabit rau si putina febra (38.1). M-am hidratat corespunzator, am pus comprese cu gheata/apa rece pe mine. Sunt putin mai ok! Intrebarea este alta. E normal ca in timpul insolatie sa am pulsul marit? Sau sa simt acele bataie ale inimii in plus? Nu am dureri de piept. Ma doare putin spatele si capul atat. Precizez ca sunt consumator de cafea zilnic (doar una) si fumez tigari in aparat (Glo) fara fum! Sincer am inceput sa ma panichez putin ca nu simteam ca imi "tremura" asa pieptul inainte sa fac insolatie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sekim a răspuns:

Este posibil sa se intample asta din cauza insolatiei la fel cum este posibil sa te fi panicat, iar subconstientul tau sa creeze o stare de agitatie care sa rezulte intr-un puls marit. Este foarte posibil si ca fumatul sau cafeaua aia sa influenteze asta ( in functie de cand ai baut o/cand ai fumat ). Singurul sfat pe care ti l putem oferi este sa renunti la fumat pentru ca afecteaza foarte tare organismul si daca simptomele se inrautatesc sa mergi la spital. Spor