| anonim_4396 a întrebat:

Salut,ieri am jucat fotbal și ma strângeau puțin adidasii dar erau din plasa și nu prea simteam,la un moment dat am simtit niște junghiuri apoi nu am mai avut nimic,astazi ma doare degetul mare de la piceorul stâng,când stau in pat nu ma doare, ma doare doar când îl mișc foarte brusc și când merg îmi da junghiuri tari, credeți ca este luxat?
Nu vreau răspunsuri: du-te la medic (nu ma ajuta deloc, știu și eu ca ar trebui sa merg la medic)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Caro34 a răspuns:

Bună! Dacă tu știi, sfaturile noastre sunt fără sens. Tu știi că nimeni nu poate vedea radiografii nefăcute! Apoi luxațiile se văd doar pe radiografii; de aceea se dau să le facem. Pune gheață și masează delicat cu Voltaren sau Diclofenac. Asta va ajuta puțin, apoi vezi ce va fi... Dacă doare când mergi, mergi la medic... Numai bine!

| carlyy1765 a răspuns:

Da, te doare degetul din cauza adidasilor, am pățit și eu. Îți trece în vreo 2 zile, fără nimic, dacă e la fel ca la mine. Nu ți fa griji și doar dacă durerea persista mai multe zile, du te la doctor.