| 4Cooled a întrebat:

Ieri la ora 7-8 m-a muscat un caine in timp ce alergam si m-a muscat. Nu a muscat tare si a curs foarte putin sange. Aseara cand am ajuns mama ma spalat cu spirt si cu sapun. I-am zis tatalui si mamei mele sa fac un vaccin anti tetanus dar nu vor deloc si zice ca nu am nimic. Acum mama vrea sa ma spele cu ceai de mustel pe rana. Ce trebuie sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Mai degrabă un vaccin antirabic, vezi aici:
http://www.romedic.ro/vaccinul-antirabic-0P34105

| TehDevil a răspuns:

Ce trebuie facut? Sa mai astepti pana cand iti vor raspunde minim 100 persoane aici si apoi sa te gandesti, poate ajungi la medic!
Pe langa faptul ca te-a muscat un caine in timp ce alergai si te-a muscat. au trecut 14 ore! Tu inca nu ai ajuns la urgente sau undeva unde sa ti se faca un antitetanos?
De curiozitate, parintii tai tot pe net au cautat un raspuns?
Daca patiti ceva ce va poate pune viata in pericol, mergeti mai intai la urgente, apoi mai vezi tu ce faci pe net.
Sanatate!

| forgetmynutella a răspuns:

Salut!
Unele informații cu privire la mușcături de câine sau de orice fel sunt eronate. Asa ca eu îți recomand să întrebi un specialist dacă trebuie făcut vaccinul, pentru a preveni simptome nu prea plăcute.

Succes!

| sabinaca a răspuns:

Iti sugerez sa vizitezi un doctor deoarece nu stii daca acel caine a fost vaccinat si nu reprezinta vreun pericol, dar tinand cont de faptul ca te-a muscat, reprezinta un pericol in sine. Remediile babesti nu functioneaza, incearca sa-ti convingi parintii sa te duca la doctor.