| mgtow a întrebat:

Salut, ieri seara dupa ce mancasem niste cartofi prajiti cu peste marinat si rosie mi-au aparut mai multe bube pe picioare si nu stiu daca e toxiinfectie alimentara sau tantari? Zilele anterioare mi-au mai aparut pe brat si as vrea sa ma lamuresc (tantar sau mancarea e de vina)? Tin cont si ca sunt singur in casa de aproape 13 zile si sambata asta trebuie sa fiu in stare buna ca vine maicamea din Romania si merg cu masina la aeroport dupa ea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Sunt si pe acolo tantari? S-ar putea sa fie o alergie. Daca era altceva te simteai rau.O sa fii bine pe cand ajunge mama ta!

| hummer24 a răspuns:

Daca e toxiinfectie trebuia sa te doara si stomacu putin, s-ar putea sa fie si tantari sa stii, dormi cu hainele pe tine ca sa nu te mai mustewinking

| XxY_5456 a răspuns:

Dai fuga la un dermatolog si iti spune ce si cum sta treaba. In cel mai rau caz o sa iti dea o crema si rezolvi problema imediat. De ce dermatolog? Pentru ca exista posibilitatea sa fie mai nasol decat crezi. Daca bubitele au vreun lichid in ele, incearca sa te grabesti un pic! Incearca totusi sa ai grija ce mananci (si mai ales de unde) vreo 2 zile si vezi cum evolueaza. Succes!

| Inessix a răspuns:

Ieri ai mancat peste sau ceva care nu ti-a picat bine la stomac? Eu cred ca ai putea sa faci diferenta intre o intepatura de tantar si bubite de la alergie. Da-te cu crema anti-tantari daca stai pe-afara sau daca ai tantari in casa. Si daca nu trec bubitele mergi la medic.

| any3la a răspuns:

Pentru tantari da-ti cu otet, daca ai bubite pe tot corpul mergi la medic.