| Jake143 a întrebat:

Salut, imi dati si mie niste sfaturi ce as putea face ca sa ma ingras si eu? Toata lumea imi zice 'Ingrasa-te, slabanog s-a.m.d. nu sunt bolnav, mananc foarte des mancare fast-food, proteinele si tot asa m. departe.
Mananc de 4-5 ori pe zi si tot nu ma pot ingrasa si eu un pic.
Un sfat va rog? sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Castiel07 a răspuns:

Prima ta greşeală este că mănânci foarte des. Cu cât ai mai multe mese pe zi, cu atât mai repede îţi merge metabolismul şi arzi mai multe calorii. De ce credeai că mulţi culturişti cu abdomen fenomenal au vreo 6 mese pe zi? Nu trebuie neapărat să mănânci fast-food. Poţi mânca mâncăruri bogate în alte grăsimi sănătoase şi să adaugi un extra lângă ele. De exemplu un sos. Mănâncă cât mai multe calorii, în special carbohidraţi. Poţi face şi exerciţii pentru rezistenţă musculară sau pentru a face masă musculară. Este bine să pui şi muşchi pe tine dacă vrei să fii mai greu. Ţine minte că muşchiul este mai greu decât grăsimea.

4 răspunsuri:
| SomeBody12425356 a răspuns:

Cauta pe google cum sa iti modifici metabolismul. Cea mai practica solutie.
Sau din experienta proprie iti pot spune, apuca-te de bere.

| Busila_Andrei_1995 a răspuns:

Înseamnă că ai un metabolism rapid. Ia vitamine și mănâncă cât mai gustos. Mănâncă primele dați până te saturi de tot că după aceea o să treacă senzația aia de saturare puțin câte puțin. Sau ia vitamine. Sau fa amândouă. Alegerea este a ta.

| MrsDeee a răspuns:

Eu îți recomand să te apuci de sport/sală.
Dacă o să-ți modifici metabolismul riști apoi să te faci „cât un balon" (să te îngrași prea mult) și să nu mai știi cum să slăbești.
Mâcatul ăla extrem te nesănătos te va îmbolnăvi pe interior...

| Adry05 a răspuns:

Du-te la sala si fa-i exercitii cu greutati ca sa-ti dezvolti masa musculara.