| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Îmi place sa mănânc pastile de vitamina C. Nu știu dacă ii o problema neaparat, dar le cam mănânc ca pe bomboane. O pastilă are 500 mg. Și eu mănânc cam 13-15/zi. Fac asta de vreo 2 luni și câteva zile. Nu simt niciun simptom și nu m-am simțit rău in niciun fel. Are ceva dacă continui așa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1000mg (2 pastile) sunt doza maxima prelucrata de un corp de 80Kg.
Restul (plusul) se elimina prin rinichi /urina, dar pun sub stress exagerat organismul (in special rinichii). Astfel poti face repede o infectie urinara severa!

| darrio2007 a răspuns:

E bine iei asa ceva din cand in cand. Dar tu prea exagerezi. Incearca sa consumi mult mai putine. Cu timpul pot apare probleme.
Este o vorba: toate sunt bune dar sa nu intreci masura.

| Violleta2022 a răspuns:

Vitamina C nu da simptome, nici daca le iei peste masura, ci se elimina simplu si usor, prin urina.
13-15 pastile de 500mg fac cam 6-7 grame de vitamina C

Eu am avut perioade in care fiind bolnava, ca sa-mi ridic sistemul imunitar luam cam 10-15grame de vit.C fara efecte negative sau alte probleme.

Poti lua vitamina C cate 2-3 grame la fiecare 3 ore si esti foarte bine merci.
In caz de iei 6-10 grame dintr-o data, poti face un scaun diareic si atat. Asta ar fi singurul efect secundar la mega doze de vitamina C.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Are. Vitaminele au rostul or în cantitățile în care se găsesc în alimente. Orice e în plus, are rol toxic dacă exagerezi. Vitamina C în plus se procesează de către ficat și se elimină prin rinichi. Le obosești până nu le mai ai.

| doctorandus a răspuns:

Dap, strica analizele, in rest nu produce mare lucru. Deci daca-ti faci analizele sa-i spui medicului ca faci abuz de vitamina C.

Răspuns utilizator avertizat
| carevaescu a răspuns:

Nu e ok.

dozele mari de suplimente de vitamina C ar putea provoca:

Diareea
Greață
Vărsături
Arsuri la stomac
Crampe stomacale (abdominale)
Dureri de cap

| DovleacTurbat a răspuns:

Înlocuiește le cu un tip de bomboane ceva că nu e ok. 13-15 zi de zi e exagerat, probabil surplusul e eliminat, dar pentru a l elimina, îți supui organismul la un stres inutil. Fă altceva mai productiv laughing

| LaviniuA a răspuns:

Ce ai frate, s-au terminat bomboanele pe lumea asta?
Bine ca iei vit c macar si nu faci supradoza de altele.

| UNEXPERTINCEPATOR a răspuns (pentru LaviniuA):

Păi fac supradoză și de altele.laughing

| LaviniuA a răspuns (pentru UNEXPERTINCEPATOR):

Pai bravo atunci.
Asta cu vit c nu stiu... gasisem odata pe Facebook un grup cu oameni care iau doze mari, ca cica asa face bine in organism. Dar aia iau un anume fel de vit c, parca lipozomala sau asa ceva... daca te intereseaza da-i un search si citeste acolo.

| LaviniuA a răspuns:

Da, mersi. Normal ca dau raspunsuri inteligente si folositoare laughing

| slayer09 a răspuns:

Tocmai ce vazusem un filmulet pe Youtube cu unu de baga vitamina c si zinc in el in prostie si a reusit sa ajunga destul de grav cu coloana vertebrala. uite filmuletul aici: https://www.youtube.com/watch?v=oeyt2zVqCG8

| UNEXPERTINCEPATOR a răspuns (pentru slayer09):

Chiar mă cam doare coloana.happy Da nu cred ca este de la asta.

| slayer09 a răspuns (pentru UNEXPERTINCEPATOR):

Eu zic sa le reduci..sau sa faci o pauza de la ele. ca oricum nu te ajuta sa ieiasa multe pe zi. Si daca iei regulat corpul e posibil sa se invete cu ele, si sa ai proble cand nu o sa ii mai dai organismului vitamina c din bomboane.

| 120bulevard a răspuns:

Nu poti patii nimic de la supradoza de vitamina C intrucat corpul o filtreaza, ce nu-ti spun multi despre suplimentele de vitamina C este ca de fapt in pastila aia nu exista vitamina C precum in portocale, ci iti prelucreaza nutrientii corpului in acea vitamina si iti poate face mai mult rau decat, mai bine mananci portocale.