| Kevinn2000 a întrebat:

Imi poate explica cineva cum de am scapat de parkinson? ( Boala " netratabila " ).
Deci am avut aceasta boala pana pe 31 decembrie 2018, adica fix inainte de anul nou cu cateva ore.
Am zis la un moment dat in gand ceva de genul: " De ce tremur? Ia sa nu mai tremur, mi se pare usor... " Ma gandeam la ce au alti oameni fata de mine si de ce nu tremura uneori. Si mi-am dat seama ca tremuram din cauza gandurilor dupa ce am constatat ca nu mai tremur... Si tot cu ajutorul gandurilor am rezolvat asta.
Acum ca nu mai tremur aproape deloc deloc, am inceput aproape sa abuzez de asta, ma simt mai bine.
Voi ce parere aveti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Daca membrele nu au muschii incordati (stau relaxati) dar sunt ridicate, atunci tremura (mai mult sau mai putin).
Acesta se intampla din cauza lipsei semnalelor bio-electrice ferme pentru incordarea muschilor.
Gimnastica intensa, incordarea si relaxarea rapida a muschilor opreste tremuratul. La fel, si relaxarea completa, controlata.

25 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu aveaui Parkinson, din pacate aceasta boala nu se poate trata cu puterea mintii. Din cate spui, esti emotiv si aveai un tremor mic atunci cand aveai emotii. Astea se rezolva intotdeauna prin vointa, asa ca ai facut si tu ceea ce fac milioane de omeni emotivi, te-ai concentrat sa iti controlezi trupul prin puterea vointei. Asa e normal sa se intample, asta fac multi din oamenii pe care ii vezi pe stradsa si care sunt, si ei, emotivi

| Kevinn2000 explică (pentru Brigaela):

Cel mai bun raspuns, mersi.

| cristi202 a răspuns:

Nu ai avut Parkinson. Parkinson e mai mult decat tremuraturi. Bunicul meu a avut, si cu asta a murit.
Tu tremurai doar la emotii, ceva cit se poate de firesc pentru multi. Cind ratiunea s-a impus, ti-ai recapatat controlul corpului, atita tot. E bine ca in cazul tau ratiunea a fost destul de puternica, de regula tremuraturile din cauza emotiilor sunt incontrolabile la cei ce le au.

| Kevinn2000 explică (pentru cristi202):

Acum am citit ceea ce ai scris si vreau sa rectific, tu ai scris cel mai bun raspuns la intrebarea mea. Acum cred ca pot ajuta si pe altii care au aceasta problema prin vorbele tale. happy Mersi mult.

| cristi202 a răspuns (pentru Kevinn2000):

Ma bucur ca raspunsul meu ti-a fost de folos!

Bula
| Bula a răspuns:

Vecinului meu ii tremura mana ori de cate ori trebuie sa dea bani.
Diagnosticul nu e Parkinson, e doar foarte zgarcit. big grin

| Kevinn2000 explică (pentru Bula):

Haha, buna asta. Orice e posibil.
Mie imi tremura mai mereu. Si cand duceam lingura la gura si cand bagam furculita in mamaliga. laughing
Si sora mea si parintii mei au aceeasi problema cu tremurul, doar ca ei inca mai au acest tremur si nu stiu daca ii pot ajuta. Pana acum n-am vorbit despre acest subiect cu niciunul dintre ei, chiar daca uneori se observa tremurul.
Si vad foarte multa lume care au acest tremur al mainilor. Parca zici ca peste 50% din oameni au aceasta problema, sau poate chiar asa e, cine stie...

| Bula a răspuns (pentru Kevinn2000):

Daca membrele nu au muschii incordati (stau relaxati) dar sunt ridicate, atunci tremura (mai mult sau mai putin).
Acesta se intampla din cauza lipsei semnalelor bio-electrice ferme pentru incordarea muschilor.
Gimnastica intensa, incordarea si relaxarea rapida a muschilor opreste tremuratul. La fel, si relaxarea completa, controlata.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce analize ai făcut de te a diagnosticat cu parkinson?

| Kevinn2000 explică (pentru suntserios):

Nu m-a diacnosticat nimeni, citeste mai sus ceea ce le-am raspuns si celorlalti.

| suntserios a răspuns (pentru Kevinn2000):

Deci nu ai avut parkinson. Restul discuției de aici e irelevanta

| minrest a răspuns:

Tu singur spui; ''tremuram din cauza gandurilor''; dar bolnavul de Parkinson tremura din cauza degenerarii sistemului nervos; asta inseamna ca nu ai Parkinson, ci te sugestionai ca suferi de aceasta boala. Asa ca nu te-ai vindecat de Parkinson, ci ai scapat de sugestie; sanatate!

| Donsavas a răspuns:

Ai avut nevroza si asta se vindeca.

| RoCkKiD a răspuns:

Ai fost diagnosticat inainte? Ti s-a facut un RMN? Ti s-a facut un RMN dupa ce zici ca ti-a trecut?

| Kevinn2000 explică (pentru RoCkKiD):

Nu a observat doctorul de familie tremurul pentru ca nu tremuram rau incat sa fie vizibil intotdeauna. Tremurau mainile cand aveam ceva de facut gen sa iau o farfurie de ciorba aproape plina si s-o pun pe masa si multe altele. Si capul imi tremura cand aveam emotii sau cand vorbeam cu cineva de care imi era un pic rusine oarecum pentru ca eram timid pana acum cateva luni + din cauza emotiilor.

| RoCkKiD a răspuns (pentru Kevinn2000):

Deci practic nu ai fost diagnosticat niciodata. Nu prea aveai de ce sa te vindeci.

| Raducons a răspuns:

Nu cred ca este Parkinson, tremuraturi am si eu din cauza gandurilor si stresului, din cate stiu boala apare la persoane in varsta, tineri nu am vazut pana acum, Cred ca ti-ar prinde bine niste calmante.

| Kevinn2000 explică (pentru Raducons):

Nu cred ca au calmantele legatura, sunt destul de calm si relaxat. Si dupa cum am mai zis, am scapt de aceasta problema.
Oricum nu prea cred ca majoritatea pastilelor / medicamentelor isi fac intr-adevar efectul.

| venividivici2017 a răspuns:

In caz ca ai avut Parkinson, te-ai vindecat, probabil ai consumat ceva iarba medicinala iar acum esti high.Isn't?

| Kevinn2000 explică (pentru venividivici2017):

N-am consumat nimic de genul. Parkinsonul nu se vindeca... din pacate. Si acum am aflat ca nu am avut parkinson.

| ChristianKalman a răspuns:

Bună! Parkinsonul tău a fost autodiagnosticat sau diagnosticat de un specialist? S-ar putea să fi fost vorba de autosugestie. Mai mult, de cât timp ai avut tremurul? Câți ani ai?

| Kevinn2000 explică (pentru ChristianKalman):

Salut. Nu mi-a spus niciun doctor, sau oricine altcineva ca am parkinson, mi-am dat seama singur de cand am citit despre el si mi-am dat seama ca se potriveste cu simptomele pe care le aveam. Imi tremura capul cand aveam emotii etc. Mai ales mainile...
Am 20 de ani si am avut acest tremur cam 2-3-4 ani cred... chiar nu stiu, nu prea tin cont de unele lucruri.

| animalulferoce a răspuns:

Daca nu ai facut analize asta inseamna ca esti ipohondru, o problema la cap. Nu e grava pana la un anumit punct.

| Kevinn2000 explică (pentru animalulferoce):

Aha, si daca faceam analize, desi eu presupuneam de dinainte ca am Parkinson, nu mai aveam o problema la cap? Doamne ce gandire ai...
Gandeste mai logic.
La foarte multa lume le tremura mainile si majoritatea ( aproape toti ) nu au Parkinson, asta inseamna ca toti acesti oameni au o problema la cap?